23-08-2021 eKurier | Szczecin/Region
W Szczecinie kilkaset wolnych etatów dla nauczycieli

Kto stanie przy tablicy?

Kto stanie przy tablicy?
Brakuje kadr nauczycielskich. Fot. Dariusz GORAJSKI

„Kryzys w oświacie", „Nie będzie miał kto uczyć dzieci w szkołach", „Nauczycielskich wakatów są tysiące" - grzmią tytuły w mediach. Rzeczywiście, sytuacja jest alarmująca, polska oświata zmaga się z problemem kadrowym - w Warszawie jest ponad trzy tysiące nauczycielskich wakatów, w Katowicach brakuje dwóch tysięcy nauczycieli, w Krakowie i Wrocławiu ponad półtora tysiąca. Szczecin na tle kraju wypada nieźle - wolnych jest „tylko" 440 etatów - gros z nich dla nauczycieli uczących przedmiotów zawodowych.

W kraju poszukuje się nauczycieli niemal wszystkich przedmiotów: nauczania początkowego, języka polskiego, matematyki, przyrody, informatyki, historii i chemii. Bardzo wysokie zapotrzebowanie jest na wychowawców przedszkolnych oraz na nauczycieli uczących zawodów w szkołach branżowych.

Związek Nauczycielstwa Polskiego przestrzega: od 1 września w wielu szkołach nie będzie miał kto uczyć dzieci i młodzieży. Zdaniem związkowców, w całej Polsce brakuje kilkunastu tysięcy pedagogów, bo młodzi nie chcą pracować w nisko opłacanym zawodzie, a starsi masowo uciekają na urlopy dla podratowania zdrowia i emerytury. Największy związek zawodowy skupiający

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 23-08-2021