26-08-2021 eKurier | Szczecin/Region
Przed pierwszym dzwonkiem

Wyprawka drenuje kieszenie

Wyprawka drenuje kieszenie
Największa pozycja w budżecie na wyprawkę dla uczniów szkół ponadpodstawowych to zakup podręczników. Lżej jest rodzicom dzieci z podstawówek, ich książki i ćwiczenia są bowiem finansowane z budżetu państwa. Fot. Dariusz GORAJSKI

Pod koniec wakacji, na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, rodzice muszą trzymać się za portfel - wyprawienie dziecka do szkoły kosztuje słono. Cena wyprawki, a szczególnie zakupu podręczników, rośnie wraz z wiekiem pociechy: komplet książek dla licealisty lub ucznia technikum uszczupli konto rodziców nawet o 800 złotych! Na bezpłatne podręczniki mogą liczyć tylko dzieci z podstawówek.

- Proszę, oto rachunek - 471 złotych! Tyle zapłaciłam za podręczniki do pierwszej klasy dla córki, która w tym roku rozpoczyna naukę w technikum gastronomicznym. To tylko książki i ćwiczenia do nauki podstawowych przedmiotów, czeka mnie jeszcze duży wydatek na pozycje stricte zawodowe - mówi pani Małgorzata, którą spotykamy w szczecińskiej księgarni.

O tym, że podręczniki są drogie, a od ubiegłego roku szkolnego ich cena wzrosła o kilka-kilkanaście złotych na każdej pozycji, mówi także Agnieszka Kucharska z księgarni „Zamkowa" w Szczecinie: - Przeciętnie za jeden podręcznik do szkół ponadpodstawowych rodzice muszą zapłacić około pięćdziesięciu złotych, a do nauki zawodu ponad sześćdziesiąt złotych. Ich portfele szczególnie drenują podręczniki językowe.

180 złotych trzeba zapłacić za

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 26-08-2021