31-08-2021 eKurier | Szczecin/Region
Konsul honorowy Czech w „pięknym Szczecinie”

Jesteśmy do siebie bardzo podobni

Jesteśmy do siebie bardzo podobni
Nowy konsul honorowy Czech w Szczecinie mieszka u nas od 12 lat. Fot. Dariusz GORAJSKI

Rozmowa z Martinem Smětákem, nowym konsulem honorowym Czech w Szczecinie, dyrektorem ds. inwestycji w firmie Multi Projekt

- Mieszka pan w Szczecinie ponad 12 lat. Skąd pomysł, aby z Czech przyjechać do odległego miasta na północno-zachodnim krańcu Polski?

- Zdecydowała miłość. Przyjechałem tu w 2009 roku wraz z moją obecną żoną. To jej rodzinne miasto, zdecydowaliśmy wspólnie, że chcemy tu mieszkać. W roku 2010 zacząłem studia magisterskie na Akademii Morskiej.

- Pamięta pan swoje pierwsze wrażenie po przybyciu do Szczecina?

- Podczas pierwszego spaceru obok masztu „Maciejewicza" trafiliśmy na spektakularną akcję polskich służb. Panowie w kominiarkach wypadli z samochodów, złapali jakiegoś przestępcę, zakuli go w kajdanki, a potem szybko odjechali. Zastanowiłem się wtedy, do jakiego miasta przyjechałem (śmiech). Ale potem okazało się, że moje życie tutaj jest bardzo spokojne.

- Wielu szczecinian wyjeżdża stąd, szuka większych możliwości. Pan zrobił na odwrót - przyjechał pan tutaj, odniósł zawodowy sukces i postanowił zostać. Co zaoferował panu Szczecin?

- Jest przepięknym wielkim miastem, pełnym wody i zieleni. Świetna jest sieć ścieżek

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 31-08-2021