03-09-2021 eKurier | Szczecin/Region
Czas uszczelnić dziurawe prawo – apelują związkowcy

Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją

Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją
Związkowcy chcą uszczelnienia ustawy o ograniczeniu niedzielnego handlu. Fot. Dariusz GORAJSKI

Wielcy gracze obchodzą ustawowe obostrzenia najczęściej w jeden sposób: ich markety stają się placówkami pocztowymi. Z Pocztą Polską współpracuje od lipca Biedronka. Pod koniec sierpnia swoje plany wobec otwarcia sklepów w ostatni dzień tygodnia ujawniły takie sieci jak Carrefour i Kaufland. 5 września otwiera się także Lidl.

- Wprowadzenie nowej usługi jest rozwiązaniem testowym, rozpoczętym w lipcu br., które dotyczy wybranej niewielkiej liczby sklepów - wyjaśnia biuro prasowe Biedronki. - Uruchomienie testu prowadzonego wspólnie z doświadczonym partnerem - narodowym operatorem pocztowym Pocztą Polską - jest sprawdzeniem nowych możliwości zgodnych z obecnie obowiązującym porządkiem prawnym.

A prawo w tej kwestii jest nieszczelne. Zakaz handlu obowiązuje od marca 2018 r. Przez pierwszych kilkanaście miesięcy dotyczył jedynie niektórych niedziel. Od 2020 r.
robimy zakupy tylko w siedem niedziel w roku. W niehandlowe niedziele i święta działać mogą mali przedsiębiorcy pod warunkiem, że sami staną za ladą. Zakaz handlu w te dni nie dotyczy też m.in.: cukierni, kawiarni, lodziarni, stacji paliw, kwiaciarni, sklepów z prasą i pamiątkami, a także placówek świadczących usługi pocztowe - to właśnie ostatni punkt stał się przepustką do otwierania dużych sklepów.

W sierpniu Carrefour podpisał umowę z firmą PointPack. Mimo że

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 03-09-2021