07-09-2021 eKurier | Szczecin/Region
Skutki śmieciowego pata

Goleniów utonie w śmieciach?

Goleniów utonie w śmieciach?
Za kilka dni zapewne będzie tu sterta worków ze śmieciami. Fot. Cezary MARTYNIUK

Za kilka dni Goleniów zostanie zasypany śmieciami niemieszczącymi się w pojemnikach na odpady. Kończy się umowa z dotychczasowym odbiorcą odpadów komunalnych, a gmina nie ma pieniędzy na gospodarkę odpadami i nie może zawrzeć nowej umowy. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej ostatni raz odbierze śmieci w najbliższą środę, bo umowa Gminy Goleniów z tą firmą wygasa w tym tygodniu.

Przetargu na wybór nowego odbiorcy nie rozpisano, bo gmina nie ma w budżecie środków na pokrycie kosztów usługi. Od dawna zresztą gospodarka odpadami jest w dużej części finansowana z budżetu gminy, wpływy z „opłaty śmieciowej" pokrywają bowiem jedynie około trzeciej części kosztów. Dwie trzecie pokrywa gmina, na dzisiaj jest to koszt około 800 tys. zł miesięcznie. Tylko 400 tysięcy zł wpływa z tytułu opłat od mieszkańców.

Stawka „opłaty śmieciowej’" jest w Goleniowie chyba najniższa w kraju, od kilku lat wynosi 12 zł od osoby miesięcznie. Rzeczywiste koszty (średnia za ostatnie 12 miesięcy) to 30 zł. Od ponad dwóch lat burmistrz Goleniowa

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 07-09-2021