13-09-2021 eKurier | Szczecin/Region
O remontach, hybrydowym napędzie i nowym doku

Prezes Gryfii: Wychodzimy na plus

Prezes Gryfii: Wychodzimy na plus
Fot. Dariusz GORAJSKI

Rozmowa z Krzysztofem Zarembą, prezesem Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia

- Jak pan wytłumaczy aż 23,6 mln złotych straty MSR Gryfia w ubiegłym roku?

- Strata, o której mowa, nie uwzględnia dwóch rzeczy. Po pierwsze, krytycy nie wzięli pod uwagę transakcji sprzedaży gruntów w Świnoujściu. Udało nam się je sprzedać za 58 mln zł. Trwa jeszcze przewidziana prawem procedura tej transakcji, bo prawo pierwokupu ma m.in. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście i płynie ustawowy termin na wypowiedzenie się portowej spółki.

- A ta druga rzecz, której krytycy nie wzięli pod uwagę?

- Chciałbym zauważyć, że musieliśmy wycofać z eksploatacji dwa doki, w które do 2015 roku nie inwestowano. Do tamtego czasu cały majątek stoczni Gryfia był demolowany. I mimo to udało nam się zwiększyć o 4,4 mln złotych wynik netto ze sprzedaży za 2020 rok. Czyli z tego z czego stocznia żyje - z remontów i przebudów statków. Plan na 2020 rok został przekroczony o ponad 9 mln złotych. To są liczby bezwględne - przychód ze sprzedaży.

I kolejna rzecz; wskaźnik rentowności sprzedaży w latach 2016-20, obejmujących kierownictwo moje oraz poprzedników, wzrósł o około trzy punkty procentowe w stosunku do lat 2011-15.

I jeszcze ostatni współczynnik - przychód netto ze sprzedaży produktów. W 2019 roku, zaokrąglając lekko w górę, było to 158 mln zł, w 2020 r. - 164 mln zł, a za sześć miesięcy 2021 r. - 83 mln zł.

Pragnę też zauważyć, że za rządów PO stocznia była wypożyczalnią doków. Nie była firmą rentowną. Co więcej, rekordzista zaprzyjaźniony z politykami poprzedniej opcji, czyli PO, zarobił na PŻM-ie i Gryfii 50 mln dolarów, a więc po 25 mln na każdej z firm. Przeliczając po dzisiejszym średnim kursie NBP, Gryfia powinna mieć 103 mln zł więcej. Bo stocznia - przypomnę - była wypożyczalnią doków, miała być

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 13-09-2021