10-09-2021 eKurier | Szczecin/Region
WEEKEND W REGIONIE

Co się dzieje?

Co się dzieje?
Superszybkie łodzie motorowe przypłyną w sobotę do Dziwnowa. Fot. archiwum organizatora

Historyczny objazd szlakiem kościołów

Stargard. W sobotę odbędzie się objazd „Szlakiem średniowiecznych sakrariów w powiecie stargardzkim". Poprowadzi go Mirosław Opęchowski z Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

- Wyjazd będzie poświęcony przede wszystkim średniowiecznym sakrariom, które wyjątkowo licznie zachowały się w świątyniach na terenie powiatu stargardzkiego - informują organizatorzy. - Sakraria to specjalne szafki wmurowane w ścianę, przeznaczone do przechowywania Najświętszego Sakramentu. Zabezpieczone kratą i drzwiczkami rzadko stwarzają szanse, by zerknąć do ich wnętrza. W trakcie objazdu podziwiać będzie można także architekturę i wyposażenie zwiedzanych kościołów.

Trasa obejmuje: Strzyżno (kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej), Kunowo (kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski), Poczernin (kościół pw. św. Michała Archanioła), Łęczyca (kościół pw. Ofiarowania NMP) i Białuń (kościół pw. św. Michała Archanioła).

Festiwal im. Marka Jasińskiego

Stargard. Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego odbędzie się po raz pierwszy. To hołd złożony zmarłemu nagle wybitnemu stargardzkiemu kompozytorowi. Przez trzy dni miłośnicy muzyki klasycznej będą mogli uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach. W piątek w parku Chrobrego otwarta zostanie wystawa poświęcona kompozytorowi. O g. 19.30 w kolegiacie NMP Królowej Świata rozpocznie się koncert. Wystąpi

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 10-09-2021