14-09-2021 eKurier | Kultura
W Pionierze już od piątku

Seanse z taperem, spotkania i filmy

Seanse z taperem, spotkania i filmy
Na film „Brzdąc” można się wybrać w niedzielę. Fot. archiwum

Filmy związane ze Szczecinem (i nie tylko), seanse z taperem, spotkania z reżyserami, aktorami oraz bohaterami filmowymi - oto, co będzie się działo w najbliższy weekend w kinie szczecińskim Pionier 1907. Będzie to część atrakcji Festiwalu Marek, imprezy organizowanej w ramach projektu „Słynna Aleja", mającej ożywić al. Wojska Polskiego pomiędzy pl. Zwycięstwa a pl. Szarych Szeregów.

Szczecin zagrał Szczecin i… Berlin

Wydarzenie otworzą piątkowe (17 września) pokazy filmów: „Młode wilki" z 1995 roku oraz „Młode wilki 1/2" z 1997 roku, które częściowo były kręcone w Szczecinie. Ot, w pierwszym z nich jedna z najciekawszych scen akcji rozgrywa się przy ruinach wieży Quistorpa w Lasku Arkońskim, a w innych kadrach nasze miasto „grało"… Berlin". W drugiej opowieści z kolei widać choćby ulicę Kaszubską, magazyny na Łasztowni, dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich, schody przy Wałach Chrobrego…

O tym filmie tak zwierzał się, w jednym z wywiadów, Jarosław Żamojda: „«Młode wilki 1/2» zrobiłem przede wszystkim dlatego, że otrzymałem mnóstwo listów z prośbą, żeby była druga część. Ludzie chodzący do kina szukają nie tylko amerykańskiej konserwy, ale również filmów mówiących o nich i o miejscu, w którym żyją. Poza tym objechałem z «Młodymi wilkami» całą Polskę, rozmawiałem z młodzieżą. Były takie spotkania, które trwały godzinami, więc pomyślałem, że jeśli ten film coś w młodych ludziach poruszył, to należy o tym jeszcze porozmawiać. Napisałem więc scenariusz, akcję ponownie umieściłem w Szczecinie. Pojawiają się również postaci z pierwszej części; ale poruszam trochę inne sprawy. Moi bohaterowie muszą pokazać, czy potrafią bronić w życiu wartości, które cenią. W jakim stopniu takie słowa jak miłość, przyjaźń, wierność, moralność są w stanie wypełnić treścią".

Seanse z taperem

W kinowym

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 14-09-2021Image
Główną bohaterką filmu pt. „Lekcja miłości” jest Jolanta Janus. Fot. materiały dystrybutora