24-09-2021 eKurier | Kurier Plus
Co pozostało po "jednym plemieniu"?

Pijarowo porozumienie sierpniowe położyliśmy totalnie

- Z Agnieszką Kuchcińską - Kurcz, kierownikiem Centrum Dialogu "Przełomy" Muzeum Narodowego w Szczecinie i autorką książki "1980. Jedno plemię", rozmawia Alan Sasinowski

- Sierpień 1980 roku był milion lat temu. Kogo jeszcze obchodzi?

- Dobre pytanie. Podczas ostatniej rocznicy Sierpnia słyszałam je od wielu młodych ludzi. Mówili, że w Polsce i na świecie tyle się teraz dzieje, że nie wiadomo, po co mamy rozmawiać o przeszłości. A Sierpień 1980 jest ważny. Dobrze, aby młodzi ludzie wiedzieli, że to, co mamy dziś, wynika z tego, co zdarzyło się 40 lat temu w sierpniu. Nie powinni być ahistoryczni.

- Czyli to książka głównie dla młodych odbiorców?

- Tak. Dlatego nie jest to gruby tom z masą przypisów - w epoce Twittera i esemesów to byłoby porywanie się z motyką na słońce. Moja książka jest prostsza, bardziej reportażowa i publicystyczna. Chciałam przekazać emocje tamtych dni, przywołać koloryt tamtych czasów. Czasów, w których nie można było mówić tego, co się chce. Na tle tego kolorytu widać, jak wyjątkowa była "Solidarność".

- W tak zwanym micie "Solidarności" najciekawsze jest chyba tempo, w jakim runął. W 1993 wielkim powodzeniem cieszył się song zespołu Big Cyc, "Piosenka o Solidarności, czyli wszystko gnije". Dawny działacz opozycji zwraca się w niej do Polaków takimi słowami: "Już przestańcie protestować, lepiej idźcie się pomodlić, stulcie ryja i do pracy, dajcie nam trochę porządzić"... Jak można było zepsuć tak wiele w tak krótkim czasie?

- Nie zgadzam się z takim postawieniem sprawy. Nie można mówić, że coś popsuto. Polska w 1989 roku diametralnie się zmieniła. Dzięki "Solidarności". Musimy sobie uświadomić, że dawni opozycjoniści, którzy objęli władzę, nie mieli doświadczenia w zarządzaniu dużymi strukturami, i w tym kontekście przemiana tym bardziej wydaje się udana. Pamiętajmy, w jak trudnej sytuacji była wtedy Polska. Kryzys lat 90. był efektem PRL-u, czyli kilkudziesięciu lat zaniedbań. Startować z takiego punktu wyjścia i zrobić w kilka

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 24-09-2021