14-10-2021 eKurier | Szczecin/Region
Dlaczego Silversi mają szansę podbić rynek pracy

Kandydata 50+ pilnie zatrudnię

Kandydata 50+ pilnie zatrudnię
W jakich branżach poszukiwane są kompetencje Silversów? We wszystkich! Fot. Ryszard PAKIESER

Dzięki rozwojowi medycy i techniki żyjemy coraz dłużej. Ma to wpływ na demografię - Europa bardzo szybko się starzeje, a Polska nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Osoby w wieku 50+ stanowią dziś niemal 40 proc. naszego społeczeństwa i szacuje się, że do 2040 r. ponad połowa z nas będzie należała do tej grupy. Czy to oznacza, że zamienimy się w kraj narzekających emerytów?

Niekoniecznie. Rządzić będzie pokolenie aktywnych „młodszych seniorów", świadomych konsumentów i osób chcących spełniać swoje marzenia, czyli Silversów. Będą także rządzić na rynku pracy. Już w tym momencie są poszukiwanymi pracownikami przez coraz więcej firm. Dlaczego?

Silversi posiadają szereg kompetencji, których młodsze pokolenia mogą im tylko pozazdrościć. W czym wygrywają z 20-, 30-latkami?

Silvers, czyli kto?

Kiedy przez media przetoczyły się dyskusje na temat Baby Boomersów, Millenialsów czy Zetek, teraz wszyscy skupiają uwagę na Silversach? Kto to? To osoby, które ukończyły 50. rok życia. Najczęściej mają dawno ustabilizowane życie prywatne - własne cztery kąty, odchowane dzieci, a w związku z tym więcej czasu na hobby, na spełnianie marzeń i robienie tego, na co nie mogli sobie pozwolić dwadzieścia lat temu. O Silversach mówi się również, że są Best Agers, bo to dobrze wykształceni, lojalni, zmotywowani i bardzo często paradoksalnie o wiele zdrowsi pracownicy niż ci z młodszych pokoleń. Siwe włosy (stąd nazwa - silver, z ang. srebny) nie jest jedyną cechą, która ich łączy. Silversi to osoby czynne zawodowo, które nie myślą o przejściu na emeryturę.

- Motywacje tych osób do pozostania na rynku pracy są różne. Część Silversów to osoby, które dopiero całkiem niedawno odkryły, czego chcą

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 14-10-2021Image
W jakich branżach poszukiwane są kompetencje Silversów? We wszystkich! Fot. Ryszard PAKIESER