26-11-2021 eKurier | Szczecin/Region
Pensje starostów, prezydentów i burmistrzów wzrosną niemal dwukrotnie

Podwyżki dla włodarzy

Podwyżki dla włodarzy
M.in. prezydenci miast w Zachodniopomorskiem (od lewej): Janusz Żmurkiewicz, Anna Mieczkowska, Piotr Krzystek, Piotr Jedliński – dostaną sowitą podwyżkę, choć o nią nie zabiegali. Fot. Facebook prezydentów/collage Artur BAKAJ

Od 1 listopada wynagrodzenia prezydentów, burmistrzów, ale i starostów znacząco wzrosną. To samo dotyczy diet radnych. A wszystko za sprawą rozporządzenia Rady Ministrów z 25 października br. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych oraz wrześniowej nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych. To w niej górny pułap wynagrodzenia włodarzy podniesiono z 12 525,94 zł do 20 041,50 zł.

Rada Ministrów w swoim rozporządzeniu podniosła ich podstawowe wynagrodzenie o - bagatela - 60 procent. Do tego dochodzą różnego rodzaju dodatki, w tym specjalny oraz funkcyjny. Ten drugi wynosi teraz 30 procent wynagrodzenia. W nowych przepisach mowa jest przy tym o stawkach minimalnych, a nie maksymalnych. Oznacza to, że podwyżki są obligatoryjne. Na dodatek wypłacone zostaną z wyrównaniem od 1 lipca.

Potężne zastrzyki finansowe dla włodarzy budzą społeczny niesmak. Mimo iż oni

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 26-11-2021