30-11-2021 eKurier | Szczecin/Region
Kamień węgielny wmurowany

Bloki gazowo-parowe za dwa lata

Bloki gazowo-parowe za dwa lata
Fot. Dariusz GORAJSKI

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra odbyła się w ubiegły czwartek. Bloki wyprodukują energię elektryczną równą zapotrzebowaniu ok. 2,5 mln gospodarstw domowych. Uruchomienie inwestycji nastąpi w IV kwartale 2023 roku.

Tempa realizacji inwestycji pogratulowała uczestnicząca w wydarzeniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa: - Mocno liczymy, że to tempo uda się utrzymać. Na inwestycję czeka dwa i pół miliona mieszkańców regionu, którzy będą z niej zaopatrywani w energię i ciepło - podkreślała.

Zdaniem Anny Moskwy budowa nowych mocy gazowych to jeden z elementów transformacji energetycznej w kierunku nisko i zeroemisyjnym. Wówczas gaz jako paliwo przejściowe jest koniecznym kierunkiem, aby stopniowo zmniejszać udział węgla w miksie energetycznym Polski.

Wydarzenie rozpoczęło się odczytaniem listu prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Pawła Muchę, jego doradcę. Według głowy państwa wybór gazu ziemnego jako paliwa

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 30-11-2021Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Budowane w Nowym Czarnowie bloki energetyczne pozwolą na wysoką efektywność wytwarzania energii, a jednocześnie niską emisyjność. Fot. Dariusz GORAJSKI