03-12-2021 eKurier | Szczecin/Region
Sprawy globalne, sprawy regionalne

Zachodnia obwodnica Szczecina to zdecydowanie najważniejsze zadanie

Z posłem Prawa i Sprawiedliwości Arturem SZAŁABAWKĄ rozmawia Alan SASINOWSKI

- Ostatnio pojawiły się sondaże z punktu widzenia obozu władzy wysoce niepokojące. Sondaż Kantara dla „Wyborczej" pokazuje, że PiS przegrywa wybory z połączonymi siłami Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 Szymona Hołowni. Czy to nie jest najtrudniejszy czas dla PiS, odkąd objął władzę? Złapaliście zadyszkę?

- Do sondaży podchodzę z dużym dystansem, różne sondaże różnie wskazują. Wszystkie rządy we wszystkich krajach rozwiniętych mają bardzo ciężką sytuację. COVID-19 wywrócił świat do góry nogami. To najgorsza zaraza od stu lat. Konsekwencje zdrowotne są oczywiste. Ale nie tylko one. Analizowałem to jako socjolog i wiem, że skutki społeczne i gospodarcze będziemy odczuwać jeszcze bardzo długo. Trend jest wyraźny - bez względu na to, czy w danym kraju rządzi prawica czy lewica, ma kłopoty. Przykład: w Hiszpanii rządzi lewica z komunistami, osiągnęła znakomity wynik. A w pierwszych dużych samorządowych wyborach po wybuchu pandemii, do aglomeracji madryckiej, wygrała prawica, która wraz z partią VOX uzyskała 72-procentowe zwycięstwo. W tym kontekście to, że nasz rząd w sondażach utrzymuje się na stabilnym poziomie, jest i tak ogromnym sukcesem.

- Opozycja zarzuca PiS, że nic nie robi z pandemią.

- Zrobiliśmy mnóstwo. Jako jeden z pierwszych krajów wprowadziliśmy tarczę Antykryzysową. Przedsiębiorcy bardzo to docenili. Dzięki Tarczy naszej gospodarki nie dotknęła stagnacja, wręcz przeciwnie, rozwijała się. Jesteśmy w tej chwili bardzo rozpędzoną gospodarką, nie ma bezrobocia, jest rynek pracownika, co zresztą skutkuje tym, że wskaźnik inflacji może być wyższy o punkt niż w krajach, w których gospodarka jest zahamowana. Lockdownu wprowadzić nie możemy. Mieliśmy 40 lat komuny, straty wojenne, i lockdown taki, jaki wprowadzają niektóre kraje bardziej rozwinięte, bogatsze, dla nas byłby bardzo niebezpieczny.

- Ale może warto wprowadzić chociaż pewne ograniczenia dla osób niezaszczepionych?

- Zgadzam się. Nie może być

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 03-12-2021