09-12-2021 eKurier | Szczecin/Region
Pierwszy raz z udziałem wojska

W hołdzie ofiarom stanu wojennego

W hołdzie ofiarom stanu wojennego
Fot. archiwum

W Szczecinie po raz pierwszy w uroczystości związane z rocznicą wydarzeń 13 Grudnia 1981 roku włączy się wojsko. Wiec „W Hołdzie Ofiarom Stanu Wojennego", który rozpocznie się w poniedziałek o g. 17 na placu Solidarności, przygotowali: Instytut Pamięci Narodowej, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki oraz 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana.

Szczecinianie mogą spodziewać się ceremoniału wojskowego oraz zdjęć i filmów z okresu stanu wojennego. Odbędzie się również pokaz świetlno-muzyczny.

- Nie chodzi o to, aby celebrować tę rocznicę, ale o to, aby pamiętać o ofiarach stanu wojennego - mówi wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. - O tych wszystkich, którzy byli zamordowani, którym złamano kariery, którzy byli wyrzucani z pracy, a którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

Wojewoda przypomina, że decyzja gen. Wojciecha Jaruzelskiego z 13 grudnia 1981 roku była wypowiedzeniem przez komunistów wojny własnemu narodowi. Reżim chciał zabić nadzieje rozbudzone przez powstanie „Solidarności".

- To była tragedia. Co

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 09-12-2021