09-12-2021 eKurier | Kultura
Trochę wiosny zimą

Życie nie jest usłane wierszami…

Szósta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę" dawno już za nami, ale jej plon edytorski ukazał się stosunkowo niedawno. Przypomnijmy jednak, że konkurs organizowany jest corocznie w ramach Szczecińskiej Wiosny Poezji przez szczeciński oddział Związku Literatów Polskich, na którego czele stoi Leszek Dembek, jeden z pomysłodawców konkursu.

Każdorazowo na zakończenie konkursu wydawany jest właśnie almanach poetycki, w którym publikowane są najciekawsze z nadesłanych wierszy - te nagrodzone i wyróżnione, ale również te, które nagród i wyróżnień nie otrzymały, ale w jakimś stopniu zasłużyły na uznanie jury (Wiersze Zauważone).

Jak dowiadujemy się z notki na tylnej stronie okładki, podczas tegorocznej edycji jury oceniło 543 wiersze autorstwa 181 twórców, czyli więcej niż w zeszłym roku. Ponad czterdzieści najlepiej ocenionych znaleźć możemy właśnie w almanachu.

Pisanie poezji w dzisiejszych czasach nie jest sprawą prostą i oczywistą. Nie ma się co oszukiwać - na współczesnym rynku literackim tomiki poetyckie to mało dochodowa nisza, w której dobrze odnajdują się wytrawni czytelnicy naprawdę czujący i rozumiejący ten rodzaj sztuki. Trzeba też prawdziwie talentu, odwagi i cierpliwości, a czasem i szczęścia, by zostać w Polsce zauważonym jako poeta. Nie zmienia to wszak faktu, że ludzie, niezależnie od

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 09-12-2021