26-01-2022 eKurier | Szczecin/Region
Odpady, prąd, ciepło i rozliczenia

W spalarni bilans czterolecia

W spalarni bilans czterolecia
Spalarnia odpadów komunalnych na wyspie Ostrów Grabowski Fot. Mirosław WINCONEK

Szczecińska spalarnia odpadów komunalnych na wyspie Ostrów Grabowski przy ul. Logistycznej działa już cztery lata. Poznaliśmy właśnie dane o efektach dotychczasowej utylizacji w instalacji tego, co wywożone jest z naszych domów przez śmieciarki. EcoGenerator, bo tak brzmi jej marketingowa nazwa, to co trafia do pieców przetwarza w energię i prąd. Sprawdziliśmy też, jak wyglądają kwestie rozliczeń inwestycji i spłata zobowiązań związnych z jej realizacją.

- EcoGenerator musiał się rozkręcić, zanim zaczął pracować na pełnych obrotach. W pierwszym roku swojej działalności spalarnia przyjęła do unieszkodliwienia ponad 114 tys. ton odpadów. Trafiły one do zakładu w ramach ponad 7,5 tys. dostaw. Po trudnych pierwszych latach, w 2020 roku instalacja osiągnęła nominalną wydajność - 150 tys. ton odpadów rocznie - informuje Anna Folkman, rzeczniczka prasowa spółki miejskiej Zakład Unieszkodliwiana Odpadów, odpowiadającej za realizację inwestycji, a wraz z oddaniem jej do użytku nią zarządzającej jako operator. W tym czasie zakład przyjął z terenu Gminy Miasto Szczecin ponad 93 tys. ton odpadów.

Nowe pozwolenie zintegrowane wydane w październiku 2021 roku umożliwiło zwiększenie wydajności i unieszkodliwianie jeszcze większej ilości odpadów. W

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 26-01-2022