23-02-2022 eKurier | Kurier Plus
Lepsza współpraca regionów, ściślejsza integracja Unii Europejskiej
Powstaje nowa formuła euroregionu
List intencyjny w sprawie przekształcenia Euroregionu Pomerania w nową strukturę organizacyjną, Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej (EUWT), został jednogłośnie przyjęty na poniedziałkowym wspólnym spotkaniu zarządów stowarzyszeń komunalnych, polskiego i niemieckiego, które tworzą euroregion. „Nowa struktura jest zgodna z naszym wspólnym przeświadczeniem o konieczności dalszej integracji, wychodzi też naprzeciw oczekiwaniu Komisji Europejskiej" - czytamy w liście.
Euroregion Pomerania, który powstał w grudniu 1995 roku, jest porozumieniem trzech podmiotów: niemieckiego Stowarzyszenia Komunalnego Gmin Pomerania, Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania i miasta Szczecin. Taka struktura powoduje, że euroregion nie ma osobowości prawnej. Nie może więc np. samodzielnie starać się o fundusze unijne dla swoich beneficjentów, lecz musi zdawać się w tej mierze na pośrednictwo instytucji rządowych i międzyrządowych Polski, Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego, na terenie których działa. Wydłuża to i komplikuje tak pozyskiwanie, jak i rozliczanie środków unijnych, często zniechęcając ewentualnych benficjentów. Problemów, będących wynikiem prawnej niesamodzielności, jest znacznie więcej. Ogólnie mówiąc, zarządzanie euroregionem i funduszami europejskimi, którymi dysponuje, zależy w ogromnej mierze od urzędników w Poczdamie, Schwerinie i Warszawie, a nie od tych, którzy pracując na miejscu, w Szczecinie i Löcknitz, są najbardziej kompetentni.
Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej, którego ramy prawne określają rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 2006 i 2013 roku, a w Polsce także ustawa z dnia 7 listopada
...Pozostało jeszcze 80% treści
Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 23-02-2022