27-05-2022 eKurier | Kultura
Władimir Putin – godny następca potworów z przeszłości

Wiatr ze wschodu

Wiatr ze wschodu
Dla Andrzeja Nowaka Rosja jest przeciwieństwem tradycji politycznych reprezentowanych przez Polskę.

Alan SASINOWSKI

Pełnowymiarowa agresja na Ukrainę z punktu widzenia Władimira Putina była decyzją racjonalną, uzasadnioną, co więcej - mającą szanse powodzenia. Bestialstwo rosyjskich rzeźników w miastach takich jak Bucza czy Irpień, które wstrząsnęły mieszkańcami Zachodu, to dla Rosjan najnaturalniejsza rzecz pod słońcem. Polacy są jednym z tych niewielu narodów, które nie mają żadnych złudzeń wobec Moskwy, i mogą - a nawet powinny - udzielać na jej temat korepetycji reszcie świata. To kilka wniosków z najważniejszych książek o Rosji i Putinie dostępnych na naszym rynku.

Mamy to we krwi

Zacznijmy od pozycji najnowszej, która dostarcza nam szeroki kontekst dla dramatu, który rozgrywa się właśnie za naszą wschodnią granicą. To „Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w." profesora Andrzeja Nowaka, wybitnego historyka i eksperta od relacji Rzeczpospolitej z moskiewskim imperium, książka, która pisana była już w trakcie napaści na Kijów. Uczony prowadzi swój wywód od powstania polskiego państwa i Rusi Kijowskiej aż do dziś.

Na nasuwające się nam wszystkim pytanie: „Ale dlaczego Rosja jest aż tak oszalała?", historyk podsuwa między innymi taką odpowiedź: w XII wieku Ruś została podbita przez okrutnych Azjatów pod wodzą Czyngis-chana. Nowak przypomina: „Okupacja, a w każdym razie zwierzchność mongolska (potem zwana tatarską) nad ziemiami ruskimi trwała aż 250 lat. Dwa razy dłużej niż rozbiory Polski. Taki czas zostawia ślady nie do zatarcia".

Przed Rusinami do pewnego momentu rysowała się alternatywna ścieżka rozwoju - symbolizowana przez kupiecką Republikę Nowogrodzką. Ale Iwan III w XV wieku ją podbił. Co ważne, już wtedy wielki książę moskiewski użył metod, które wszyscy tak dobrze znamy z najnowszej historii. A więc: uzasadnienie napaści „zdradą" podbitego państwa, mordowanie i wywożenie przedstawicieli elit, oparcie systemu władzy na terrorze i donosicielstwie.

Gdy

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 27-05-2022Image
Rosja wydała niewyobrażalne ilości pieniędzy na skorumpowanie Zachodu.
Image
Krystyna Kurczab-Redlich kreśli wiarygodny portret psychologiczny „Wołodii”.
Image
Robert Service: „Miliony Rosjan uważają Władimira Putina za wiernego syna Rosji”.