24-05-2022 eKurier | Kultura
Z KSIĘGARSKIEJ PÓŁKI

Dalekie podróże, przejmujące reportaże

Dalekie podróże, przejmujące reportaże
Fot. Wydawnictwo Marginesy

Himalaje

„Nazywam się Czogori" Maxa Cegielskiego to jedyna powieść w dzisiejszym zestawieniu, choć bardzo jej blisko do reportażu. O górach i wspinaczce chyba jeszcze nikt dotąd tak nie pisał. Chyba nawet książki himalaistów milczą o tym, co przeczytamy u Cegielskiego. Trzeba przyznać, że autorowi udało się stworzyć powieść kontrowersyjną i prowokującą.

Oto z wyprawą polskich wspinaczy wyrusza, w 1995 roku, młody fotograf Olo, którego ojciec zginął tam dziesięć lat wcześniej. Podróż zmusza go do stawienia czoła własnym słabościom oraz mistycznej i społecznej rzeczywistości północnego Pakistanu. Mieszają się tam elementy islamu i buddyzmu oraz starożytnych wierzeń, po których przewodnikiem duchowym jest szejk Iskander oraz jego syn Karim i inni, niewidzialni dla himalaistów, miejscowi tragarze. Ola wciąga spór między miejscowymi a przybyszami z Europy oraz tajemnice Czogori, których korzenie tkwią w czasach ekspansji Aleksandra Macedońskiego.

Powieść pokazuje historię podboju gór wysokich oczami ich mieszkańców oraz natury: ekologia, duchy i przemiany w Polsce lat 90. widziane w lustrze wspinaczki wysokogórskiej. To też próba odpowiedzi na pytania: czym tak naprawdę jest współczesny himalaizm, czy tylko sportem czy spełnianiem ambicji, która prowadzi do katastrofy ekologicznej.

Indie

Paulina Wilk od dwudziestu lat wraca do Indii. „Lalki w

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 24-05-2022Image
Fot. Wydawnictwo Marginesy
Image
Fot. Wydawnictwo Czarne
Image
Fot. Wydawnictwo W.A.B.