24-05-2022 eKurier | Szczecin/Region
Z uwagą, ale bez lęku

Małpia ospa już w Europie

Małpia ospa już w Europie
– Są leki, które z dużym prawdopodobieństwem działają m.in. na wirus ospy małpiej – przyznaje prof. Miłosz Parczewski. – W większości przypadków leczenie jest jednak objawowe. Fot. Dariusz GORAJSKI

- Na pewno powinniśmy być uważni, ale myślę, że nie powinniśmy się jakoś specjalnie lękać na tym etapie - mówi w kontekście pojawiających się w Europie przypadków małpiej ospy prof. Miłosz Parczewski, zachodniopomorski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. Uspokaja też Ministerstwo Zdrowia, które zapewnia, że obecnie nie ma ryzyka szerszego rozprzestrzeniania się tej choroby i w tym kontekście nie jest ona tak groźna jak koronawirus. Ale sytuację cały czas monitoruje.

Przypadki zakażenia ospą małpią zarejestrowano m.in. w: Belgii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii.

- Na pewno powinniśmy być uważni, ale myślę, że nie powinniśmy się jakoś specjalnie lękać na tym etapie - mówi prof. Miłosz Parczewski. - To są ciągle jeszcze pojedyncze przypadki w Europie.

Profesor podkreśla, że to wirus, który jest zakaźny tylko w drodze bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Wcześniej notowano przypadki przenoszenia go z

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 24-05-2022Image
Fot. Dariusz GORAJSKI