27-05-2022 eKurier | Kurier Plus
„Znikome naruszenia prawa” w Rarwinie

Ma w nosie przepisy i mieszkańców?

Ma w nosie przepisy i mieszkańców?
Po tej zniszczonej drodze jeżdżą 40-tonowe samochody. W głębi budynek mieszkalny, w którym pękają ściany. Fot. Mirosław KWIATKOWSKI

Mirosław KWIATKOWSKI

Rarwino to mała wioska leżąca niedaleko Kamienia Pomorskiego, której mieszkańcy mają już dosyć działającej tu nielegalnie spółki Derylak Bud z Kamienia Pomorskiego. Firma, którą władze Kamienia wyrzuciły ze swojego miasta, znalazła teren o pow. 1,33 ha we wsi, gdzie prowadzi nielegalną zwózkę materiałów betonowych, które są kruszone za pomocą potężnych pneumatycznych młotów, a następnie przerabiane na kruszywo wywożone na liczne budowy w okolicy. Interes kręci się znakomicie, ale mieszkańcy mają już dosyć uciążliwego sąsiedztwa.

Hałas, kurz i pękające ściany

Mieszkańcy Rarwina nie mają od pięciu lat chwili spokoju od rana do wieczora. Cały dzień cztero- i pięcioosiowe ciężarówki zwożą tu betonowe płyty, fragmenty budynków i inny materiał, który jest następnie kruszony na miał.

- Huk jest taki, że pękają ściany w domu, a szklanki w kuchni obijają się o siebie. Gdy jest sucho, unoszą się tony kurzu, gdyż cała droga biegnąca koło naszego domu jest pokryta białym pyłem - skarżą się ludzie.

Droga to była kiedyś, bo dziś jest zniszczona, a studzienki ściekowe zasypane. Ciężkie samochody, które jadą szybko, niszczą drogę, ludzie żyją w hałasie i kurzu, a urzędy są bezradne. Wymiana pism trwa już lata, a biznesmen śmieje się urzędnikom w oczy i nadal zatruwa ludziom życie.

- Dlaczego władze Kamienia Pomorskiego nie postawią przed naszym domem znaku ograniczenia nośności? Samochody omijałyby przynajmniej nasz dom - pytają mieszkańcy.

Eksmisja z Kamienia

Spółka działała wiele lat na terenie Kamienia Pomorskiego przy ul. Szczecińskiej, ale została z tego miejsca wyrzucona i przeniosła się do Rarwina. W Kamieniu prowadziła działalność niezgodną z prawem, gdzie m.in. ustawiła silosy do materiałów sypkich, na co nie miała zgody.

Jak wynika z akt rejestrowych w KRS, spółka miała zajmować

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 27-05-2022Image
Betonowe płyty także leżą tu nielegalnie. Fot. Mirosław KWIATKOWSKI
Image
Na pokruszenie czekają betonowe słupy. Fot. Mirosław KWIATKOWSKI
Image
Kruszarka, która według instrukcji nie hałasuje. Fot. Mirosław KWIATKOWSKI