01-06-2022 eKurier | Szczecin/Region
Jubileuszowy koncert Baltic Neopolis Orchestra

Na urodziny dla Ukrainy

Na urodziny dla Ukrainy
Jubileuszowy portret Baltic Neopolis Orchestra. W środku, z niebiesko-żółtą wstążką, Yevgeniy Kostrytsky. Fot. BNO

Od napaści Rosji na Ukrainę minęły ponad trzy miesiące. Agresor, jakby mszcząc się za brak spektakularnych i szybkich sukcesów, z premedytacją niszczy kraj, ludzi, ich domy, szantażuje groźbą głodu, za nic ma moralność i prawo. Trzeba o tej wojnie mówić i robić wszystko, żeby agresor przegrał. Gdybyśmy do niej przywykli, stwierdzili, że dość mówienia, bo jesteśmy zmęczeni, to przyłożylibyśmy rękę do jego poczynań. Terror, agresja i zbrodnia nie mogą wygrać.

W ubiegłą niedzielę był Dzień Kijowa, który w wielu państwach przeobraził się w manifestacje poparcia dla Ukrainy. Szczecińska Baltic Neopols Orchestra zorganizowała wieczorny koncert w Willi Lentza. Wprowadzająca w jego atmosferę Katarzyna Lament miała we włosach delikatny wianek z drobnych niebiesko-żółtych kwiatów. Mówiła krótko o okrucieństwie wojny i pięknie muzyki. Koncertmistrzem był ukraiński skrzypek Yevgeniy Kostrytsky.

Pochodzi z Kijowa, studia kończył w Kijowie i Londynie, występował w składzie londyńskich symfoników, gra na całym świecie. Przez dziesięć lat był koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Odesskiej, współtworzył w Odessie orkiestrę kameralną, jest związany z Filharmonią Lwowską, a od 2018 roku pracuje w Bilkent, dzielnicy Ankary, gdzie jest koncertmistrzem największej w Turcji orkiestry symfonicznej. Dwa miesiące temu był jednym z bohaterów koncertu „Make Art For Peace", zorganizowanego w Ankarze.

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 01-06-2022