17-06-2022 eKurier | Kurier Plus
Nowe pokolenie, nowe tendencje

Młoda szczecińska fotografia

Młoda szczecińska fotografia
Można się poczuć jak turysta we własnym mieście, bo perspektywa zdjęć z powietrza pozwala dostrzec o wiele więcej – mówi Adrian Stejka. Fot. Ardian STEJKA

Agata JANKOWSKA

Dziś fotografują prawie wszyscy. Niektórzy robią to jedynie dla uwiecznienia ważnych chwil, inni doskonalą swój warsztat, stając się profesjonalistami. Swoich zwolenników ma fotografowanie miasta, jego rytmu, mieszkańców, architektury czy komunikacji (hitem są tramwaje!). Tworzą się nieformalne grupy pasjonatów spotykających się na plenerach czy miejskich spacerach połączonych z robieniem zdjęć. Ten trend - głównie za sprawą Instagrama - utrzymuje się od kilku lat i wydaje się, że potrwa jeszcze długo.

Historie szczecińskich fotografów, którzy opowiedzieli nam o swoim rzemiośle, udowadniają, że pasja na pewnym etapie staje się pracą i nie ma nic wspólnego z bezrefleksyjnym „pstrykaniem". Wielu szczecińskich fotografów to dziś osoby, które robią ogólnopolską czy światową karierę: Sonia Szostak fotografuje dla zachodnich marek i czasopism modowych, a fotoreporter Marcin Bielecki jest laureatem prestiżowych nagród, w tym Grand Press Photo. To jednak nie koniec listy wybitnych fotografów z naszego lokalnego środowiska. Ich umiejętności i portfolio pokazują, że podejście do fotografii się zmienia, a sama sztuka fotografowania podlega nowej estetyce i wyzwaniom technologicznym. Nowe pokolenie, choć nie zawsze wbrew zasadom i autorytetom, wypracowuje obecnie nowe trendy i wrażliwość artystyczną.

Być dobrym człowiekiem

Piotr Nykowski, fotograf teatralny związany na co dzień z Teatrem Współczesnym jest laureatem III Przeglądu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiej. Specjalizuje się również w fotografii miejskiej, krajobrazowej i fotoreportażu, w niezwykły a zarazem minimalistyczny sposób przedstawiając fragmenty rzeczywistości. Przede wszystkim jednak łączy pasję fotografowania z miłością do teatru.

- Kiedyś, jeżdżąc po świecie z pewnym teatrem offowym, zawsze żałowałem, że albo nie ma zdjęć, albo ktoś je ma i trzeba kombinować, aby je pozyskać, a to była era IRDA w telefonach, superwolnych pendrive’ów, wypalanych CD-R i 20 kb załączników w e-mailu, więc sprawa była dodatkowo utrudniona. Na dodatek to były oczywiście czyjeś fotografie i czyjeś wspomnienia, nie moja perspektywa.

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 17-06-2022Image
Można się poczuć jak turysta we własnym mieście, bo perspektywa zdjęć z powietrza pozwala dostrzec o wiele więcej – mówi Adrian Stejka. Fot. Ardian STEJKA
Image
Piotr Nykowski (na zdjęciu) łączy pasję fotografowania z miłością do teatru. Fot. Piotr NYKOWSKI
Image
Magda Liput zajmuje się „fotografią relacji”. To w pewnym sensie reportaże z życia codziennego... Fot. Magda LIPUT
Image
Beniamin Gorgoń uważa, że Szczecin jest doskonałym miejscem pod kątem doskonalenia warsztatu. Fot. Beniamin GORGOŃ
Image
Beniamin Gorgoń Fot. Antonina SUDNIK