22-07-2022 eKurier | Kurier Plus
Losy deportowanych Żydów

Hamburg, Oslo, Stettin, Auschwitz

Krzysztof ŻURAWSKI

W ramach zwiedzania Hamburga, zagnało mnie aż do najdalej na północ wysuniętej dzielnicy miasta o nazwie Meiendorf. Jeszcze na początku XX wieku była to osobna wieś. Jej główna ulica nazywała się Volksdorfer Weg, a dziś to Meiendorfer Strasse. Osiedlali się tu chętnie majętni ludzie szukający ciszy i spokoju. Na co dzień pracowali często na eksponowanych stanowiskach w Hamburgu. Współcześnie wśród prominentnych mieszkańców Meiendorf znajdowali się m.in. były pierwszy burmistrz Hamburga Ortwin Runde, aktorzy Hans Peter Korff i Karin Eckhold oraz bokser Dariusz Michalczewski.

Stoję przed domem

W przeszłości wśród mieszkańców wsi Meiendorf, od roku 1927, była też 4. osobowa rodzina Daus. Zamieszkali przy Volksdorfer Weg 141 (dziś Meiendorfer Weg 61). Korzenie tej rodziny sięgają Pomorza skąd przybyli do portowego Hamburga z miasta Stolp/Słupsk. A wszystko za sprawą żydowskiego biznesmena Adolpha Daus, który postanowił opuścić Stolp.
Jego urodzony w rodzinnym mieście syn, James Daus, żeni się w roku 1895 z Anną Marcus, jedną z dwóch córek hamburskiego kupca i handlarza kawą Hirscha (Hermanna) Marcusa (1836-1905) i Clary, z domu Symons (1844-1894).
Rodzice zadbali o jej wykształcenie i wysłali do szkoły z internatem we francuskojęzycznej Szwajcarii. Uczyła się tam wielu rzeczy przydatnych panienkom z dobrego domu. Dodatkowo mówiła biegle po francusku i grała na fortepianie.
Małżonkowie mają troje dzieci i są to: Franz Gotthold Hermann (ur. 1896), Clara (ur. 1899) i Gertrud (ur. 1901). Ich ojciec, James Daus, z wykształcenia lekarz-położnik, a z powołania polityk sprzyjający liberałom. Od 1909 r. wchodził w skład parlamentu hanzeatyckiego miasta Hamburg. W tym samym roku

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 22-07-2022Image
„Stolperstein” umieszczony przed wejściem na posesję w której zamieszkiwała w przeszłości familia Daus. Fot. K. Żurawski
Image
Frachtowiec „Donau” Fot. domena publiczna