28-06-2022 eKurier | Szczecin/Region
Orlen planuje inwestycję dla morskich farm wiatrowych

Port instalacyjny w Świnoujściu?

Port instalacyjny w Świnoujściu?
Na terenie użytkowanym kiedyś przez stocznię remontową Orlen chce zbudować port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Fot. ZMPSiŚ

Spółka Orlen Neptun odpowiedzialna w Grupie Orlen za rozwój nowych projektów morskiej energetyki wiatrowej weszła w końcowy etap postępowania na dzierżawę terenu w porcie Świnoujście. W przypadku wygrania przez nią postępowania, z początkiem 2025 roku możliwe będzie uruchomienie tam pierwszego na polskim Wybrzeżu portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Obiekt na Pomorzu Zachodnim, wraz z drugim portem instalacyjnym, który ma powstać w Gdańsku, będzie w stanie zapewnić kompleksową obsługę wszystkich projektów wiatrowych na Bałtyku.

Na 20 hektarach wydzierżawionych od Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście planowane jest wybudowanie infrastruktury zdolnej do obsługi dużych jednostek transportujących kluczowe komponenty farm wiatrowych, takie jak turbiny, ich wieże oraz fundamenty. Z portu wypływałyby również specjalistyczne jednostki zajmujące się realizacją zaawansowanych prac budowlanych.

- Morska energetyka wiatrowa to skuteczna odpowiedź na wyzwania związane z transformacją energetyczną i zwiększaniem bezpieczeństwa naszego regionu - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. - Do pełnego wykorzystania jej potencjału potrzebne jest jednak osiągnięcie efektu skali. Dlatego oprócz realizowanego

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 28-06-2022