05-08-2022 eKurier | Kurier Plus
Naukowiec, poetka, pisarka – Genowefa Kondraciuk-Gabryś

Azyl znaczy bezpieczeństwo

Azyl znaczy bezpieczeństwo
Genowefa Kondraciuk-Gabryś Fot. A. JANKOWSKA

Agata JANKOWSKA

„Azyl na jesień życia. 40 lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinie (1978-2018)" to tytuł książki, której autorką jest dr Genowefa Kondraciuk-Gabryś. Dzięki doświadczeniu w pracy badawczej zdołała stworzyć rzetelną i szczegółową syntezę instytucji, która od lat prężnie działa na rzecz emerytów.

Życie nie kończy się na emeryturze

Użyte w tytule słowo azyl nie jest przypadkowe. Kojarzy się z bezpiecznym miejscem i taki też był dla pani Genowefy Uniwersytet Trzeciego Wieku.

- To było jedyne miejsce, gdzie mogłam znaleźć osoby sobie podobne pod względem wieku, przeżyć i osobistych historii - opowiada. - Ja akurat trafiłam tam w okresie, kiedy uniwersytet się bardzo prężnie i szybko rozwijał, miał aż 1200 uczestników. To był rok 2005.

Bohaterka reportażu znalazła się tam w trudnym momencie swojego życia. Podobnie jak inne osoby uczęszczające na spotkania Uniwersytetu Trzeciego Wieku, tak i pani Genowefa przeżywała rozczarowanie przejściem na emeryturę.

- Było bardzo dużo osób rozgoryczonych, a tam można było przynajmniej znaleźć sobie przyjaciół, z którymi dzieliło się to doświadczenie - mówi. - Mogliśmy rozpoznawać się, opowiadać

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 05-08-2022