29-07-2022 eKurier | Kurier Plus
Wielkie place budowy w Szczecinie i Świnoujściu

Zaglądamy do portowych inwestycji

Zaglądamy do portowych inwestycji
Fot. Wojciech BASAŁYGO

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA to jeden z liderów inwestycyjnych w regionie. Obecnie w portach, zarówno w szczecińskim, jak i świnoujskim, są wielkie place budowy. Trwają inwestycje, których łączna wartość przekracza dwa miliardy złotych. Wszystko po to, by utrzymać stały rozwój portów, stwarzać warunki i możliwości do obsługi większej ilości ładunków aniżeli obecnie.

Po zakończeniu inwestycji port w Szczecinie zyska nowe i zmodernizowane nabrzeża w rejonie Basenu Kaszubskiego i Kanału Dębickiego, dostosowane parametrami do obsługi większych jednostek, jakie będą zawijać do portu w Szczecinie po modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m.

Terminal promowy w Świnoujściu będzie przystosowany do obsługi transportu intermodalnego (chodzi tu o naczepy, które dowiezione koleją będą mogły trafić na promy). Rozbudowywany jest terminal LNG poprzez budowę dodatkowego stanowiska rozładunkowo-załadunkowego do obsługi mniejszych jednostek: gazowców, bunkierek, statków feederowych.

Z kolei za sprawą inwestycji związanych z budową nowej i modernizacją istniejącej infrastruktury technicznej oba porty będą bardziej przyjazne środowisku.

Systematycznej poprawie ulega też infrastruktura dostępowa, w tym drogi i tory kolejowe łączące porty z zapleczem. Przedsięwzięciem, które wpłynie pozytywnie na gospodarkę kraju i regionu oraz dopełni ofertę obu portów, będzie z pewnością Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Świnoujściu.

Basen Kaszubski na półmetku

Wykonanie rzeczowe projektu osiągnęło już 50 proc. Najbardziej zaawansowane prace są na nabrzeżu Dąbrowieckim (75 proc.), z

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 29-07-2022Image
Fot. Wojciech BASAŁYGO
Image
Fot. Wojciech BASAŁYGO
Image
Fot. Wojciech BASAŁYGO
Image
Terminal promowy w Świnoujściu przechodzi wielką przebudowę. Wojciech Basałygo Fot. Wojciech BASAŁYGO
Image
W szczecińskim porcie część nabrzeży przechodzi modernizację, powstają też nowe. Fot. Ryszard PAKIESER
Image
W Kanale Dębickim od niedawna pracuje pogłębiarka „Inż. Stanisław Łęgowski”. Fot. Ryszard PAKIESER
Image
Trwa rozbudowa świnoujskiego terminalu LNG, a jednym z jej elementów jest budowa drugiego nabrzeża. Fot. Gaz-System