28-07-2022 eKurier | Szczecin/Region
W sklepach brakuje cukru

Reglamentacja niezgodna z prawem

Reglamentacja niezgodna z prawem
Cukier, gdy tylko pojawia się na sklepowych półkach, jest natychmiast wykupowany. Brakuje nawet cukru trzcinowego, brązowego oraz cukru pudru. Większość marketów i dyskontów wprowadziła zatem reglamentację towaru, co według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest niezgodne z prawem.Fot. Katarzyna LIPSKA-SOKOŁOWSKA

- Obeszłam wszystkie sklepy przy Rondzie Ułanów Podolskich w Zdrojach - cukru nie ma w żadnym! - mówi nasza Czytelniczka. - Białego kryształu nie ma ani w Biedronce, ani w Lidlu, panie na rynku także rozkładały ręce, podobnie jak w sklepie „Społem" przy ul. Batalionów Chłopskich. Puste półki, wymiecione palety, w sklepach wiszą tylko kartki, że to towar limitowany i sprzedaje się go ledwie po 5 lub 10 kilogramów na jedną osobę. A przecież mamy czas robienia przetworów z owoców.

Powodem nie jest jednak brak surowca na rynku, ale wzmożony popyt wywołany podwyżkami cen, bo te poszybowały w górę niemal dwukrotnie. Jeszcze miesiąc temu kilogram cukru kosztował maksymalnie 4 złote, dziś - np. w Żabkach - trzeba zapłacić 8 złotych, w sieci Społem 6 złotych, bez jednego grosza. Jak kształtowały się ceny cukru podsumował Główny Urząd Statystyczny: rok temu, w czerwcu średnia cena 1 kg cukru w detalu wynosiła 2,77 zł, w styczniu tego roku już 3,37 zł, a w czerwcu - 3,92 zł.

Do tego w sklepach oprócz

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 28-07-2022