02-08-2022 eKurier | Szczecin/Region
Zwiększą się możliwości linii kolejowych do portów

Inwestycja o wartości ok. 1,5 mld zł na finiszu

Inwestycja o wartości ok. 1,5 mld zł na finiszu
Nowe tory kolejowe do portu w Szczecinie Fot. PKP PLK

Przebudowane tory do portów w Szczecinie i Świnoujściu zwiększają efektywność kolei oraz możliwości obsługi żeglugi morskiej. PKP Polskie Linie Kolejowe kończą projekt wart około 1,5 mld zł - współfinansowany z unijnego Instrumentu CEF „Łącząc Europę". Organizacja prac zapewnia stały dojazdu pociągów do nabrzeży.

Zwiększą się możliwości przeładunkowe stacji w Świnoujściu i Szczecinie. Inwestycja Polskich Linii Kolejowych zapewni kursowanie dłuższych i cięższych składów. Pojadą 750-metrowe pociągi o obciążeniu 221 kN na oś. Umożliwi to obsługę większej liczby wagonów do przewozu ładunków m.in. w kontenerach. Składy towarowe zostaną obsłużone szybciej i sprawniej. Czas przeładunków w portach skróci się od kilku do nawet kilkudziesięciu minut.

- Realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe projekty, poprawiające kolejowy dostęp do zachodniopomorskich portów morskich, zwiększają ich potencjał, co przyczynia się do rozwoju gospodarki kraju - mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Jak podkreśla, dzięki wykorzystaniu

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 02-08-2022Image
Fot. PKP PLK