04-08-2022 eKurier | Szczecin/Region
PIG: gastronomii potrzebny jest pakiet ratunkowy

Inflacja przepędza z restauracji

Inflacja przepędza z restauracji
Naleśnikarnia Manekin powstała w Szczecinie pod koniec czerwca. To nowość na gastronomicznej mapie miasta, więc goście dopisują. Jednak większość gastronomików działających od lat nie może pochwalić się takim sukcesem i odnotowuje coraz mniejszą liczbę odwiedzających, którzy w dobie szalejącej drożyzny oszczędzają na wyjściach do restauracji i kawiarni. Fot. Katarzyna LIPSKA-SOKOŁOWSKA

Sytuacja gastronomii nie jest łatwa od momentu wybuchu pandemii COVID-19. Przedsiębiorcy z tego sektora nie walczą już z lockdownem, ale inflacją i galopującym wzrostem cen, który przekłada się na koszt dań serwowanych w ich lokalach. W najgorszej sytuacji są mniejsze restauracje i te, które miały niską marżę: obiady domowe, bary mleczne czy bistra. O pilne wprowadzenie pakietu ratunkowego dla tej branży apeluje Północna Izba Gospodarcza.

Gastronomikom jeszcze tak trudno nie było, a jako takie obłożenie w szczecińskich lokalach notują tylko ci, którzy mają swoje kawiarnie, puby i restauracje na miejskich szlakach spacerowych i turystycznych. Goście siedzący przy stolikach nie są jednak potwierdzeniem, że właścicielom dobrze się wiedzie.

- Goście faktycznie dopisują, ale zamawiają o wiele mniej. Obroty spadły o 40-50 procent - mówi właścicielka śródmiejskiego bistra.

Wiele restauracji sygnalizuje, że jesienią może przyjść prawdziwy pomór w tej branży. Gastronomicy mówią jasno i dobitnie: w październiku czy listopadzie nie będzie już kogo ratować.

- Przedsiębiorcy zrzeszeni w Izbie przyznają wprost, że po zakończeniu sezonu turystycznego ich sytuacja może być bardzo zła. Liczba klientów w restauracjach maleje, a ceny wszystkiego rosną w ekspresowym tempie. Restauratorzy obawiają się także wzrostu cen prądu i gazu oraz kosztów ogrzewania. Klienci, gdy muszą oszczędzać, rezygnują z wydatków „premium", a do nich należy stołowanie się w restauracjach. Jesteśmy bardzo zmartwieni sytuacją i postulujemy o wsparcie tego sektora. Potrzeba tu solidarności

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 04-08-2022