12-08-2022 eKurier | Kurier Plus

Zobacz, jak zmienia się ta wyspa

Zobacz, jak zmienia się ta wyspa
Plac piknikowy zapewni chwile wytchnienia wszystkim złaknionym odpoczynku. Fot. archiwum UM Świnoujście

Karsibór to jedna z trzech największych wysp Świnoujścia. Dziś to jeszcze plac budowy, ale już wkrótce ta piękna przyrodniczo wyspa stanie się kolejną perełką Świnoujścia, przede wszystkim dla turystów rowerowych i wodniaków oraz osób szukających odpoczynku w ciszy i blisko natury.

- Świnoujście znane jest głównie z racji plaży i dzielnicy nadmorskiej. Natomiast Karsibór to jest trochę inna wyspa, o przepięknych naturalnych walorach przyrodniczych i takim sielskim charakterze. Naszym celem jest wzmocnienie potencjału rozwojowego wyspy Karsibór właśnie w oparciu o cenne walory przyrodnicze i kulturowe - mówi I zastępca prezydenta miasta Barbara Michalska. - Spodziewamy się, że po zakończeniu trwających inwestycji będzie to kolejna bardzo mocna atrakcja w Świnoujściu.

Wyspa Karsibór położona jest między Zalewem Szczecińskim a Starą Świną. Tak naprawdę to dawna część wyspy Uznam. Powstała pod koniec XIX wieku. Aby stworzyć krótszą i bezpieczniejszą wodną drogę do Szczecina, przekopano wówczas wschodni fragment wyspy Uznam. Tak powstał Kanał Piastowski, którędy dziś przebiega tor wodny Szczecin - Świnoujście. A z oddzielonej przekopem i nowym kanałem wodnym części Uznamu powstała nowa wyspa - Karsibór. Z wyspą Wolin połączona mostem, który dziesięć lat temu samorząd wybudował za własne pieniądze.

Nowy most był początkiem, dał impuls do dalszego rozwoju tej części Świnoujścia. Władze miasta wspólnie z mieszkańcami opracowały turystyczną koncepcję zagospodarowania wyspy, która właśnie jest realizowana i która poprawi nie tylko jakość życia mieszkańców, ale przekształci wyspę w prawdziwą turystyczną atrakcję. Warto o tym pamiętać, planując urlop lub choćby krótki weekendowy wypad za miasto wiosną i latem 2023.

Raj dla wodniaków

Wody Starej Świny, jezioro Wicko Wielkie i rozsiane pomiędzy

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 12-08-2022Image
Zielony Przystanek u zbiegu ulic 1 Maja i Ogrodowej Fot. archiwum UM Świnoujście
Image
Karsibór, panorama wyspy. W dole zdjęcia widoczna budowa przystani dla rybaków. Fot. archiwum UM Świnoujście
Image
Z budowanego deptaka rozciągać się będzie malowniczy widok. Fot. archiwum UM Świnoujście
Image
Karsibór, panorama wyspy. W dole zdjęcia widoczna budowa przystani dla rybaków. Fot. UM Świnoujście
Image
Budowa nowej przystani rybackiej Fot. archiwum UM Świnoujście