18-08-2022 eKurier | Kurier Plus
Pierwsza dama oceanów i współtwórca szkolnictwa morskiego

W Starej Rzeźni o kapitanach żeglugi wielkiej

W Starej Rzeźni o kapitanach żeglugi wielkiej
Kapitan Danuta Kobylińska-Walas m swoją tablicę na skwerze Kapitanów obok CKE Stara Rzeźnia Fot. Elżbieta KUBOWSKA

W sierpniu w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na szczecińskiej Łasztowni odbędą się dwa spotkania poświęcone wyjątkowym ludziom morza, związanym ze Szczecinem. Przybliżone zostaną sylwetki kapitanów żeglugi wielkiej: Danuty Kobylińskiej-Walas oraz Antoniego Halki Ledóchowskiego.

Pierwsza dama oceanów

Już w najbliższy wtorek, 23 sierpnia, o godz. 18 red. Krystyna Pohl i przewodnik miejski Ludmiła Kopycińska zapraszają na opowieść o pierwszej Polce, która została kapitanem żeglugi wielkiej i dowodziła statkami.

- Pani kapitan od dawna mieszka w Warszawie i nie bywa w Szczecinie, a my chcemy przypomnieć szczecinianom pierwszą damę oceanów, opowiedzieć o jej niezwykle ciekawym życiu na morzu i na lądzie - zachęcają prelegentki.

Danuta Kobylińska-Walas urodziła się 27 listopada 1931 r. w Kozietułach na Mazowszu. Od 1946 roku mieszkała w Szczecinie. Ukończyła Państwową Szkołę Morską (w 1951 r.) jako jedna z pierwszych kobiet. Pracowała na holownikach i statkach ratowniczych, ale przez cały czas zabiegała u władz i w ministerstwie o stały angaż do pracy na morzu. Zatrudniona w szczecińskim kapitanacie portu, pływała jako pilot na Odrze. Potem na „Pannie Wodnej" między Gdynią, Helem i Ustką. Następnie pracowała jako inspektor bhp w Centralnym Urzędzie Marynarki Handlowej w Gdańsku, a od 1953 r. w Bazie Zdawczej Stoczni Gdańskiej jako III oficer. Później zaś w Szczecińskiej Bazie Zdawczej. Po 1965 r. była asystentem pokładowym na parowcu „Wrocław". W latach 1957-60, wspólnie z mężem, pływała jako III i II oficer na s/s „Szczecin", s/s „Kalisz", w 1961 r. jako I oficer na „Tczewie" i „Sanie".

Uprawnienia kapitana uzyskała 16 lutego 1962 roku. Dowodziła statkami: „Kopalnia Wujek", „Kołobrzeg II", „Toruń", „Bieszczady", „Powstaniec Wielkopolski", „Budowlany", „Uniwersytet Toruński", „Jarosław", „Malbork" (ostatni rejs). Polska Żegluga Morska powierzyła jej nadzór budowlany nad „Kołobrzegiem II" w

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 18-08-2022Image
Kapitan Antoni Ledóchowski na zdjęciu z archiwum rodzinnego