18-08-2022 eKurier | Szczecin/Region
Marszałek chce ogłoszenia stanu klęski żywiołowej

Ponad 66 ton martwych ryb

Ponad 66 ton martwych ryb
Martwe ryby tonami wydobywane z Odry to przygnębiający widok Fot. Dariusz GORAJSKI

Ponad 66 ton śniętych ryb wydobyto z Odry na Pomorzu Zachodnim od soboty do wtorku do g. 12 - poinformował w środę Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie. Fala martwych ryb dotarła już do Szczecina. W związku z ekologiczną katastrofą Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zaapelował do premiera o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

„Ryb martwych z dnia na dzień jest już mniej"

Walka z bezprecedensowym zatruciem Odry - którego przyczyna nie jest znana - wciąż trwa. Jedną z najskuteczniejszych metod wyławiania martwych ryb są zapory. Są w kilku miejscach w naszym regionie. W środę dwie zapory zostały postawione przy moście Cłowym w Szczecinie.

- Całkowita długość zapór obecnych i planowanych to około 1400 metrów - mówi Michał Ruczyński, rzecznik prasowy wojewody zachodniopomorskiego.

Śnięte ryby, które udaje się wyłowić, trafiają potem do utylizacji.

Marek Duklanowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, poinformował w mediach społecznościowych o zamknięciu 7 wlotów na Międzyodrze, które mają zabezpieczyć park krajobrazowy.

- To ważne, bo Międzyodrze traktujemy z prawdziwym szacunkiem i troską - podkreślił. - Ryb martwych z dnia na dzień jest już mniej. Pojawiły się jednak w granicach miasta Szczecina blisko terenów

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 18-08-2022