23-09-2022 eKurier | Szczecin/Region
Dziesięć odsłon wrześniowej zieleni

Pośród jesiennych drzew i krzewów

Pośród jesiennych drzew i krzewów
Fot. Mirosław WINCONEK

Arleta NALEWAJKO

Powieść pozwoli zanurzyć się w nieznanym świecie. Spacer zdoła odsłonić nieznane zakątki dobrze znanych przestrzeni. Trudny wybór? Niekoniecznie. Wystarczy zdać się na aurę. Jesienna wprost zachęca do wędrówek wśród nostalgicznie przebarwiającej się zieleni.

Szczecińskie parki i zieleńce dopiero o tej porze roku wyglądają naprawdę malowniczo. W równym stopniu dając dobry pretekst ku zwolnieniu nieznośnego tempa codzienności. Pośród ich alejek można beztrosko spędzić czas. Albo - jak proponuje Paweł Madejski, najbardziej znany i lubiany przewodnik po zieleni Szczecina - poddać się wyzwaniu poszukiwania najciekawszych okazów drzew i krzewów.

Specjalnie dla naszych Czytelników wybrał dziesięć punktów na mapie miasta, po których jesienne wędrówki sprawią szczególną frajdę zarówno miłośnikom spacerów, jak i bacznym obserwatorom zmiennej natury. To wybór osobisty, stąd kolejność przedstawiania - nieprzypadkowa.

- Nie ukrywam, że jest mi najbliższy park Żeromskiego. Dlatego właśnie to jego proponuję odwiedzić na początek - mówi Paweł Madejski.

Zachęca, aby wejść do parku od strony skrzyżowania ulic Matejki i Malczewskiego, a dalej iść najbardziej uczęszczaną, ale niestety także najbardziej zniszczoną alejką w kierunku basenu Politechniki Morskiej.

- Na pierwszym rozdrożu z dużym grabem pospolitym warto skręcić w lewo. Wówczas miniemy dwa charakterystyczne krzewy palecznika chińskiego: pośród ich ogromnych złożonych liści można teraz znaleźć zielone grube mięsiste strąki, które niebawem zaczną się przebarwiać na niebiesko. Nieco dalej, za okazałym platanem klonolistnym, należałoby skręcić w prawo. Mijając cisy, dotrzemy wówczas do największej z lip tego

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 23-09-2022Image
Park im. Stefana Żeromskiego w Szczecinie Fot. Mirosław WINCONEK
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Park przy ul. Przygodnej na szczecińskich Gumieńcach Fot. Mirosław WINCONEK
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Fot. Mirosław WINCONEK
Image
Fot. Mirosław WINCONEK
Image
Fot. Mirosław WINCONEK
Image
Fot. Mirosław WINCONEK
Image
Fot. Mirosław WINCONEK