16-09-2022 eKurier | Kurier Plus
Wiatr korygował wyznaczoną trasę

Kajakami po Danii

Kajakami po Danii
W wyprawie latem tego roku wzięło udział dziewięć osób. To członkowie Bractwa Kajakowego, mieszkańcy Szczecina, Goleniowa, Nowogardu, Świnoujścia, Człuchowa. Na zdjęciu – tuż przed startem z kempingu Monbroen. Trzeci z lewej: Piotr Owczarski. Fot. Piotr OWCZARSKI

Piotr OWCZARSKI*

Planowaliśmy dopłynąć kajakami do Nykøbing Falster na wyspie Falster w Danii, ale silne wiatry pokrzyżowały nam plany. Dotarliśmy do trzech wysp: Zelandii, Falster i Møn, a tę ostatnią opłynęliśmy w całości. Towarzyszyła nam zmienna pogoda, a wytyczoną trasę płynięcia korygował wiatr. Dla kajaków na morzu wiatry od 5 do 6 w skali Beauforta nie są bezpieczne, ale doświadczeni kajakarze poradzą sobie i w takiej sytuacji. Wszystkiemu winny był niż, który ukształtował się po drugiej stronie Danii na Morzu Północnym. Na szczęście można było czasami skryć się za brzeg lub płynąć z wiatrem.

Nasza przygoda kajakowa rozpoczęła się właściwie ponad pół roku wcześniej, kiedy to w Centrum Żeglarskim w Szczecinie planowano kolejny sezon żeglarski. Wtedy też zaproponowałem, że następnym celem kajakarzy morskich będą wyspy duńskie. Wcześniej opłynęliśmy Wolin, Uznam, Rugię, Bornholm, przepłynęliśmy kajakami ze Świnoujścia do Gdańska, ale na wyspach duńskich jeszcze nie byliśmy.

Przed każdą morską wyprawą, czy to na jachtach, czy kajakach morskich, trwają intensywne przygotowania. Najważniejszy jest jej cel, pośrednie etapy i plany awaryjne na wypadek niesprzyjających warunków pogodowych. Szczególnie ważne jest to w kajakarstwie morskim. Kajak to mała łódka wiosłowa podatna na wywrotki i zatopienie. Każdy, kto wypływa na nim w morze, musi mieć doświadczenie w takim żeglowaniu.

Wyspy duńskie i przyległe akweny nie są łatwe do pływania. Wieją tam silne wiatry. Dominują zachodnie, północno-zachodnie i północne. Często są bardzo silne. Świadczą o tym wybudowane przez Duńczyków umocnienia brzegowe.

W skład archipelagu wysp duńskich wchodzą: Als, Falster, Fionia, Fyn, Langeland Lolland, Møn, Zelandia oraz 25 innych wysp i wysepek. Jedną z częściej odwiedzanych przez turystów jest Møn, z jej unikalnymi wapiennymi klifami. Noszą one nazwę Møns Klint i są uważane za jedną z największych atrakcji krajobrazowych Danii.

Inspiracją klify

Kredowe klify były inspiracją do zorganizowania tej wyprawy kajakowej. Magnesem, który przyciągnął ludzi zdecydowanych na to, aby wyjść w morze, obierając sobie za cel Møns Klint. To był cel główny. Oczywiście niejedyny. Morska przygoda, pływanie po falach, lądowanie na dzikich plażach i nocowanie na nich w namiotach, a przede wszystkim oglądanie z morza niezwykłych krajobrazów na styku lądu i wody - to przyciąga kajakarzy morskich oraz zachęca ich do wyjścia w morze.

Poza tym chcieliśmy poznać część morskich wybrzeży Danii i rozlewisk między wyspami. Znajduje się tam wiele atrakcyjnych miasteczek i zabytków, w tym obronne kościoły z XII i XIII wieku. W stolicy wyspy Møn,

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 16-09-2022Image
Piotr Owczarski, prowadzący spływ Fot. Piotr OWCZARSKI
Image
Na plaży Oddermose Strand Fot. Piotr OWCZARSKI
Image
Mons Klint – główny cel wyprawy Fot. Piotr OWCZARSKI
Image
Mons Klint – główny cel wyprawy Fot. Piotr OWCZARSKI
Image
Mons Klint – główny cel wyprawy Fot. Piotr OWCZARSKI
Image
Mons Klint – główny cel wyprawy Fot. Piotr OWCZARSKI
Image
Mons Klint – główny cel wyprawy Fot. Piotr OWCZARSKI
Image
Północne rozlewiska wyspy Mon Fot. Piotr OWCZARSKI