16-09-2022 eKurier | Kurier Plus
Północna Izba Gospodarcza od 25 lat reprezentuje przedsiębiorców

Pokazuje politykom, co jest ważne dla biznesu

Pokazuje politykom, co jest ważne dla biznesu
Piotr Wolny Fot. PIG

Rozmowa z dr. Piotrem Wolnym, dyrektorem Biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie

- Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie obchodzi jubileusz 25-lecia. Jakie były jej początki?

- Zgodnie z ustawą o izbach gospodarczych z 1992 roku, musiało się zebrać co najmniej 50 przedsiębiorców, by ją założyć. Nasza Izba nie należy do najstarszych, powstała stosunkowo późno, bo pięć lat po wejściu w życie tej ustawy, ale bardzo szybko się rozwinęła i dzisiaj jest największa w Polsce.

- Ilu przedsiębiorców należy do niej obecnie?

- Izba zrzesza w tej chwili ok. 1200 członków. Ma aż sześć oddziałów terenowych. Oczywiście, największy jest w Szczecinie, bo tu jest najwięcej przedsiębiorców i tutaj jest centrala organizacji. Później mamy Koszalin i Świnoujście oraz mniejsze oddziały, jak: Wałcz, Dębno, Myślibórz, Choszczno.

- Czy jakaś branża jest szczególnie mocno reprezentowana wśród zrzeszonych przedsiębiorców?

- Izba zrzesza ponad 80 proc. firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które też przeważają w całej gospodarce. Dominuje branża turystyczna, co wynika ze specyfiki regionu. I to nie są tylko hotele, ale też firmy okołoturystyczne, bo mamy choćby jedne z największych pralni obsługujących hotele. Jest też sporo logistyki i budownictwa. To też wskazuje na to, jak się Szczecin zmieniał na przestrzeni lat, bo kiedyś mocna była branża morska, dzisiaj jest tych firm trochę mniej. Za to bardzo mocno się rozbudowała logistyka, branża e-commerce, powstały i cały czas powstają nowe magazyny i firmy logistyczne. IT też widać, jak się rozwija, coraz większe i bardziej znane koncerny przychodzą do Szczecina, niedawno otworzyła swoje biuro duża firma informatyczna.

- Co jest najważniejszą rolą Izby?

- Reprezentowanie przedsiębiorców na zewnątrz i lobbowanie na ich rzecz. To wymaga często dużego zaangażowania, ale i odwagi, bo czasem trzeba twardo

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 16-09-2022Image
Fot. PIG