16-09-2022 eKurier | Sport
PIŁKA NOŻNA W sobotnim meczu walka o fotel lidera

Pogoń pod Wawelem

Pogoń pod Wawelem
Przed rokiem w meczu z Cracovią nie brakowało emocji... Fot. Ryszard PAKIESER

W sobotę o godz. 20 w Krakowie rozpocznie się mecz o mistrzostwo piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy, w którym miejscowa Cracovia podejmie wiceliderującą w tabeli szczecińską Pogoń, a jak wiemy, na spotkanie to wybiera się wielu szalikowców z Twardowskiego. Jest więc szansa na objęcie przodownictwa w tabeli!

Od czterech spotkań portowcy nie mogą odnieść zwycięstwa na stadionie Cracovii, a po raz ostatni ta sztuka udała się im 19 maja 2019 roku, gdy Pogoń triumfowała na wyjeździe, wygrywając aż 3:0. We wspomnianym spotkaniu bramki dla granatowo-bordowych zdobywali piłkarze, których w Szczecinie już nie ma: Soufian Benyamina, Zvonimir Kožulj oraz Radosław Majewski. Od tamtej pory na boisku rywali szczecinianie zanotowali trzy porażki i remis. Po raz ostatni na obiekcie przy ulicy Józefa Kałuży gościli w maju. Wtedy po dramatycznym spotkaniu padł remis 1:1. Najpierw portowcy wyszli na prowadzenie w doliczonym czasie meczu za sprawą trafienia Sebastiana Kowalczyka. Gdy nasi piłkarze już witali się z trzema punktami, w ostatniej akcji spotkania strzałem głową remis gospodarzom uratował Rivaldinho. W zeszłym sezonie jesienią na Stadionie Miejskim im. Floriana Krygiera szczecińscy piłkarze zremisowali z Cracovią także 1:1. Portowcy wyszli na prowadzenie w 24. minucie dzięki trafieniu Kacpra Kozłowskiego. Gol dla ekipy ze stolicy województwa małopolskiego padł w 78. minucie, gdy piłkę do bramki Dantego Stipicy niefortunnie głową skierował Rafał Kurzawa.

Nieco historii

Ogółem z Cracovią ostatnie zwycięstwo portowcy odnieśli 6 lutego 2021 roku, gdy przy Twardowskiego triumfowali 1:0, a jedyną bramkę zdobył Kacper Smoliński, który jednak tym razem z powodu kontuzji nie będzie mógł pomóc naszej drużynie. W ligowej historii Pogoń mierzyła się z Cracovią 42 razy, a bilans tych rywalizacji jest dość wyrównany; 17 razy zwycięstwo odnosili portowcy, 15 razy wygrywała Cracovia, a 10 razy padał remis. Także remisowy jest bilans bramkowy, gdyż każda z drużyn do tej pory zdobyła po 60 goli.

Głos trenera

O sobotnim meczu mówił trener naszego zespołu, Szwed Jens Gustafsson, podczas środowej konferencji prasowej, a rozpoczął od sytuacji kadrowej:

- Zaczynając od Kacpra Smolińskiego, jest to sytuacja bardzo smutna - rozpoczął wywód szkoleniowiec. - Wszyscy mu współczujemy, cały zespół go wspiera. To najtrudniejsza sytuacja, jaka może spotkać piłkarza. Uczy ona nas wszystkich, nie tylko Kacpra, że musimy być wdzięczni, że każdego dnia możemy wstawać i robić to, co kochamy. Smoła teraz nie może tego

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 16-09-2022