16-09-2022 eKurier | Kurier Plus
Artefakty z czasów Lwa Północy

Fort wzbogacił się o unikaty z XVII wieku!

Fort wzbogacił się o unikaty z XVII wieku!
– To komplet pikiniera – wyjaśnia Piotr Białek, historyk wojskowości i przewodnik. Prawdopodobnie został postrzelony w pierś. W kirysie jest wgniecenie, które jest wyczuwalne z drugiej strony. Z kolei w morionie, a konkretnie w jego przedniej części widać uszkodzenie po uderzeniu broni siecznej. Fot. Bartosz TURLEJSKI

Bartosz TURLEJSKI

Unikatowa siedemnastowieczna kolekcja zbroi pikiniera z armii króla szwedzkiego Gustawa II Adolfa, Lwa Północy, trafiła do kolekcji Fortu Gerharda w Świnoujściu. Mało kto dzisiaj pamięta, że Szwedzi rządzili Pomorzem sto lat. Po ich pobycie na tych ziemiach pozostało jednak bardzo mało zabytków.

Niezwykłe znalezisko w Świnie

To kolekcja uzbierana przez właściciela jednego z dawnych nadmorskich pensjonatów w latach 1923-1944. Wraz z końcem II wojny światowej szwedzkie artefakty wraz z właścicielem zostały ewakuowane ze Świnoujścia. Później unikaty trafiały do innych pasjonatów.

Warto zaznaczyć, że moda na kolekcjonerstwo w latach 20. XX wieku była dość powszechna. Znamienne, że już wtedy prywatne kolekcje niemieckich mieszkańców Świnoujścia były ciekawsze niż zbiory tutejszego muzeum miejskiego. W przypadku tej kolekcji wszystko zaczęło się od szyszaka, który został odnaleziony przez dwóch chłopców w Starej Świnie w Karsiborze.

- Starszy z chłopców

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 16-09-2022