22-09-2022 eKurier | Szczecin/Region
Wypłaty dodatku węglowego już wkrótce

Samorządy dostały pieniądze

Samorządy dostały pieniądze
Tylko w Szczecinie dwieście wniosków, rozpatrzonych według zasad obowiązujących w starej ustawie, już przekroczyło termin wypłaty. Wojewoda Zbigniew Bogucki obiecał, że jeszcze w środę pieniądze zasilą konta samorządów. Fot. Katarzyna LIPSKA-SOKOŁOWSKA

Dodatek węglowy w wysokości 3 tysięcy złotych to dziś temat wyjątkowo gorący, bo pierwsze wypłaty dla osób, które prawidłowo złożyły wniosek w dniach 17-20 sierpnia, już powinny być na kontach mieszkańców, ale ich nie ma. Samorządy w całej Polsce alarmują: nie mamy środków od wojewodów. W Zachodniopomorskiem transfer pieniędzy z Ministerstwa Klimatu i Środowiska odbył się w środę 21 września po południu. - Najpóźniej na kontach samorządów powinny być zaksięgowane w czwartek - poinformował Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

Światło dzienne ujrzała już także znowelizowana ustawa, która wprowadza inne zasady i inne terminy wypłaty rządowej pomocy tym, którzy dom ogrzewają węglem lub paliwem węglopochodnym zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Przypomnijmy: wnioski o dopłaty rekompensujące rosnące ceny węgla można było składać od 17 sierpnia, zarówno elektronicznie, jak i przez ośrodki pomocy społecznej. Umożliwiała to ustawa z 5 sierpnia 2022 roku, którą prezydent Andrzej Duda podpisał 11 sierpnia. Ustawodawca nie przewidział w niej zapisów o kryterium dochodowym, dopłata nie podlegała zajęciom komorniczym, a rządowe wsparcie zwolniono od podatku. Jedynym warunkiem otrzymania dodatku było dokonanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Gminy na rozpatrzenie wniosku i na dokonanie wypłaty dostały 30 dni.

Jednak od samego początku

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 22-09-2022