06-10-2022 eKurier | Szczecin/Region
Strzałami skazują dzikie zwierzęta na męczarnie

Kłusują na potęgę!

Kłusują na potęgę!
Z danych przekazanych nam przez KWP wynika, że w ub.r. w województwie zachodniopomorskim odnotowano w ubiegłym roku aż 21 przestępstw kłusownictwa. Fot. Sylwia DUDEK

W Zachodniopomorskiem odnotowuje się coraz więcej przypadków kłusownictwa na dzikich zwierzętach. Kiedyś zdarzało się to rzadko, raz na kilka lat. Kłusownictwo przerodziło się w ostatnich latach w prawdziwą plagę. Policja prowadzi obecnie kilka postępowań w sprawie postrzelenia znajdujących się pod ochroną dzikich zwierząt, w tym żubrów, wilków czy rysi.

Skala jest ogromna

W nocy z 1 na 2 października br. choszczeńska policja zatrzymała trzech mężczyzn w lesie między Żółwinem a wsią Jaworze w pow. choszczeńskim. Policję wezwali tam funkcjonariusze Państwowej Straży Łowieckiej w Drawsku Pomorskim. Jak informuje nas nasz informator, mieli być pijani i polować.

- Nasi policjanci zostali wezwani do tej interwencji przez straż leśną - informuje st. sierż. Magda Keplin, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie. - Zatrzymano trzy osoby. Jeden myśliwy usłyszał zarzut kłusownictwa. Był trzeźwy.

O pozostałych zatrzymanych policja nie chce informować. Czynności w tej sprawie prowadzone są pod nadzorem choszczeńskiej prokuratury, która będzie wyjaśniać, jaki był udział w zdarzeniu dwu pozostałych mężczyzn.

- Mężczyźni pochodzą z południa Polski z okolic Wrocławia - twierdzi nasz informator. - Jeden miał polować z ambony. Słyszałem, że drugi próbował uciekać stamtąd samochodem. Ale go zatrzymali. Obu zwolniono za poręczeniem w wysokości 800 zł. Na tę interwencję przyjechało kilka aut straży łowieckiej.

To tylko jedno z ostatnich zdarzeń związanych z kłusownictwem w Zachodniopomorskiem. Z danych przekazanych nam przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie wynika, że w ub.r. w naszym województwie odnotowano 21 przestępstw kłusownictwa. To przestępstwa stwierdzone, czyli zakończone ukaraniem sprawców. W

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 06-10-2022