25-11-2022 eKurier | Szczecin/Region
Prezes „dał w szyję”, a RN zabrała mu tylko dniówkę

W SSM bez zmian

W SSM bez zmian
Siedziba Szczecińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Fot. Mirosław KIWATKOWSKI

Mirosław KWIATKOWSKI

Dziwne zwyczaje panują w Szczecińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Aby założyć konto E-czynsze, trzeba wypełnić dwustronicowy wniosek, w którym lokator musi podać swoje dane wrażliwe, jak chociażby PESEL, nr dowodu osobistego oraz numer telefonu. Dysponując takimi danymi, ktoś nieuczciwy mógłby to wykorzystać chociażby do zaciągnięcia kredytu bankowego. Ale takie regulaminy, niejedyne, obowiązują w tej spółdzielni od dawna i nic się nie zmienia.

Rachunek za ciepło przed Wigilią

Regulaminy zmienia się po cichu i na niekorzyść spółdzielców, jak chociażby zasady rozliczeń za centralne ogrzewanie. Teraz mieszkańcy mają je otrzymać do 27 listopada, a nie jak kiedyś znacznie wcześniej. Zmieniono bowiem termin rozliczenia do 12 tygodni od zakończenia sezonu grzewczego (31 sierpnia). Lokatorzy dostaną rozliczenia zapewne niedługo przed świętami, co spowoduje, że wiele osób, które będą musiały dopłacić, będzie miało dylemat: zapłacić czy świętować? Zapomniano w SSM, że w przeszłości jej były prezes Bogusław B.-W. został za to wywieziony - prawie że na taczkach (kilkuset spółdzielców zrobiło mu „ścieżkę zdrowia" - dosłownie) - gdyż przysłał mieszkańcom rozliczenie za ciepło tuż przed świętami. Rozliczenia dokonuje firma zewnętrzna z Krakowa, która trzyma wiele srok za ogon i nie przejmuje się terminami, a rada nadzorcza (dalej: RN) i zarząd idzie jej na rękę. Nikt nie myśli o ludziach, którzy otrzymają przed świętami wezwania do zapłaty nawet kilkuset zł.

„Sami swoi" za 2250 miesięcznie

W czerwcu odbywały się zebrania grup członkowskich spółdzielni, które wybrały nową RN. Wybory odbywały się według ustalonego od lat schematu: wchodzący na salę otrzymywali od „krasnoludków" kartkę z nazwiskami, na które mają głosować i większość potulnie tak głosowała. Wybory w SSM polegają na tym, że mieszkaniec „swojego" osiedla, nawet jeśli na nim wygra, to i tak nie otrzyma na innych

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 25-11-2022