24-11-2022 eKurier | Kultura
Zachodniopomorskie premiery

My, nasi ojcowie

My, nasi ojcowie
Magdalena Myszkowska (Córka Anna) i Jacek Piątkowski (Ojciec André). W głębi: Barbara Lewandowska (Laura). Fot. Piotr NYKOWSKI

Zaczyna się niewinnie. Dla nich i dla otoczenia. Gdzieś się zapodział zegarek. Telefon komórkowy. Kapcie, okulary. Tacy są roztrzepani, nasi ojcowie. Tacy jesteśmy roztrzepani, my, ojcowie, a nasze dzieci wytykają nam to nieustannie, aż złość bierze…

Niepostrzeżenie - właśnie tak: niepostrzeżenie - starość zaczyna zmieniać rzeczywistość; dla doświadczających jej osobiście staje się tajemniczym i opresyjnym więzieniem, dla towarzyszących jej - bliskich i opiekunów - koszmarem i tragedią, boleśnie wpływająca na ich życie.

Sztuka Floriana Zellera „Ojciec" - wysoko ceniona w świecie teatru - zrobiła niedawno dodatkową karierę dzięki filmowi o tym samym tytule - do którego Zeller, na jej podstawie, napisał scenariusz i sam go wyreżyserował; film z wielkimi rolami Anthony’ego Hopkinsa i Olivii Colman zdobył w ubiegłym roku dwa Oscary - za scenariusz i dla Hopkinsa za rolę tytułową.

Ale siła dramatu francuskiego pisarza wynika nie tyle z popularności filmu - to kameralny dramat psychologiczny rozgrywający się w niewielkiej, zamkniętej przestrzeni, więc żaden „hit" - ile ze względu na temat, a przede wszystkim mistrzowskie jego ujęcie.

„Ojciec" to opowieść prosta, jak i jej tytuł, ale skonstruowana misternie i przejmująca. No i adresowana właściwie do wszystkich - może być o Nich, naszych starzejących się uciążliwie Ojcach, ale może być też o Nas - starych Ojcach, którymi wkrótce się staniemy. Pogrążając się w pułapce choroby, jaką jest powoli tracona pamięć.

Przywrócenia „Ojca" scenie podjął się Norbert Rakowski, którego szczecińskie realizacje powinny się dobrze kojarzyć publiczności Teatru Współczesnego - wspomnę tu tylko jego reżyserię „Bliżej" w Malarni (2005) czy niedawną, bardzo autorską inscenizację „Pijanych"

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 24-11-2022Image
Jacek Piątkowski (Ojciec André) i Michał Lewandowski (Mężczyzna). Fot. Piotr NYKOWSKI