08-12-2022 eKurier | Szczecin/Region
„Nie oczekuję luksusów, ale znośnych warunków”

Mieszkanie od gminy nie do wynajęcia?

Mieszkanie od gminy nie do wynajęcia?
Papier ponoć wszystko zniesie. To ledwie skromny wycinek dokumentacji dotyczącej życiowej, bo mieszkaniowej sprawy pani Krystyny, z której przebija ludzki dramat i bezradność. Fot. Mirosław WINCONEK

Do naszej redakcji zwróciła się ze swoim problemem mieszkaniowym i z prośbą o pomoc pani Krystyna. Z jej relacji i dostarczonej dokumentacji wynika, że jest w bardzo trudnej sytuacji życiowej i finansowej. Jest samotną matką, rozwódką, pracuje dorywczo i ma na utrzymaniu syna, który wymaga stałej opieki: 7-latek, chory na astmę, miewa objawy ADHD. Jej wszystkie dotychczasowe starania o wynajem mieszkania od gminy Szczecin kończą się brakiem przydziału lokum.

- Nie oczekuję luksusów, ale znośnych warunków. Czy to aż tak wiele? - pyta nasza Czytelniczka.

Wnioski składała tylko w roku 2021 trzykrotnie. Do tej pory nie zostało jej przyznane żadne lokum z puli gminy, o co występowała.

- Za każdym razem słyszę, że nie łapię się na najem, bo mam zbyt mało punktów - opowiada pani Krystyna, która jest osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim.

Każda taka odmowa sprawia, że zdana jest na pomieszkiwanie z synem tymczasowo kątem m.in. w schroniskach, różnych placówkach, przez jakiś czas był to także ośrodek policki MONAR-MARKOT - prowadzony przez tę organizację dom dla samotnych matek z dziećmi. Znalazła się w sytuacji kryzysowej. Nie miała możliwości powrotu do wcześniejszego miejsca zamieszkania w Zielonej Górze. Ostatnio zaś zmuszona była do wynajęcia pokoju w hotelu Jantar, ale podkreśla, że przebywanie tam na 14 mkw. z synem to nie są warunki do normalnego życia i funkcjonowania na co dzień. I stamtąd zapewne będzie musiała się w końcu wynieść. Opłaty wciąż rosną.

- Czy mam iść pod most? - pyta p. Krystyna. I dodaje: - Chcę mieć tylko własny, stały kąt. Pewną stabilizację. Żal mi dziecka. Syn jest w wieku wczesnoszkolnym i chciałabym, by miał zapewnione znośne warunki, by mógł rozwijać się jak jego rówieśnicy. Pijaczkowie i różna patologia

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 08-12-2022Image
Fot. Mirosław WINCONEK