29-11-2022 eKurier | Szczecin/Region
Co wynika z monitorowania losów absolwentów

Porzucenie studiów się nie opłaca

Porzucenie studiów się nie opłaca
Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Fot. Ryszard PAKIESER

Z najnowszych danych systemu monitorowania losów absolwentów (ELA) wynika, że dyplom jest ceniony na rynku pracy. Absolwenci, którzy uzyskali dyplom, częściej mają doświadczenie pracy, charakteryzuje ich niższe ryzyko bezrobocia, a ich zarobki są porównywalne lub wyższe od osób, które porzuciły studia. Najnowsze aktualizacje Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) pozwalają także na zobrazowanie sytuacji zawodowej i edukacyjnej studentów, umożliwiają opis aktywności zawodowych i procesów kształcenia doktorantów oraz stanowią wsparcie dla uczelni aplikujących do rankingów międzynarodowych. Nowe funkcje ELA dostępne są dla wszystkich za darmo od tego miesiąca.

„W życiu warto być konsekwentnym"

Nowe dane potwierdzają, że dyplom ma duże znaczenie na rynku pracy. Analizując osoby, które rozpoczęły studia I lub II stopnia w 2016 r., wyraźnie widać, że absolwenci, którzy uzyskali dyplom, częściej pracowali, w porównaniu do osób, które porzuciły studia.

- Najnowsze dane systemu ELA potwierdzają, że w życiu warto być konsekwentnym i skończyć rozpoczęte studia. Rezygnacja z kształcenia przed uzyskaniem dyplomu, nawet jeżeli początkowo wiąże się z korzyściami finansowymi, w perspektywie kilku lat jest nieopłacalna. Najnowsze dane ELA pokazują, że w przypadku studiów I stopnia już w trzecim lub czwartym roku - w zależności od dziedziny studiów - absolwenci z dyplomem zarabiają niemal dwukrotnie więcej niż osoby, które porzuciły studia - mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

I dodaje:

- Najnowsze aktualizacje systemu ELA stanowią także duże wsparcie dla wszystkich polskich uczelni, które aplikują do prestiżowych, międzynarodowych rankingów. Specjalnie dla nich eksperci OPI przygotowali niezbędne dane, które są przedstawione w postaci zintegrowanych wskaźników gotowych do wprowadzenia do formularzy rankingowych. Algorytmy wykorzystywane przy konstrukcji tych wskaźników były konsultowane z podmiotami prowadzącymi rankingi. Warto podkreślić, że

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 29-11-2022