01-12-2022 eKurier | Szczecin/Region
Pandemia, wojna i… więcej pacjentów z HIV

Lepiej wiedzieć

Lepiej wiedzieć
Fot. Agnieszka SPIRYDOWICZ

Ten rok przyniósł w Polsce znaczący wzrost liczby osób z potwierdzonym zakażeniem HIV. Widać to również w danych z naszego regionu. Pandemia spowodowała spadek liczby wykonywanych testów i tym samym stawianych diagnoz. Teraz ich przybywa. Wojna w Ukrainie sprawiła zaś, że do polskiego systemu trafili też pacjenci z tego kraju. W większości już tam zdiagnozowani i leczeni.

W Polsce każdy zakażony ma dostęp do nowoczesnego leczenia. A osoba wcześnie zdiagnozowana i leczona nigdy nie rozwinie AIDS i nie narazi na zakażenie innych.

Dziś, 1 grudnia, Światowy Dzień AIDS - to dodatkowy pretekst do uświadomienia, że warto się badać. A można to robić za darmo, anonimowo i bez skierowania w punktach konsultacyjno-diagnostycznych.

- Ostatnie dwa lata to dużo mniej diagnoz HIV, w tym roku ich przybyło - mówi prof. Miłosz Parczewski, prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. - Ale nasz region jest regionem stabilnym i osoby nowo zdiagnozowane dość szybko trafiają do poradni. Punkty konsultacyjno-diagnostyczne, które znaczną część tych nowych zakażeń wykrywają, są w ścisłej współpracy z oddziałami zakaźnymi i poradniami leczącymi HIV/AIDS.

Liczba nowych zakażeń zwiększa się w całym kraju. Ale profesor zaznacza, że nie jest to wzrost lawinowy.

- W skali kraju te przyrosty to np. sumarycznie rocznie z 1200 do 1500 - mówi prof. Parczewski. - Ale też trzeba pamiętać, że osoby żyjące z HIV nie umierają na AIDS, nie umierają szybciej niż populacja ogólna, m.in. dlatego że są leczone skutecznie i to leczenie sprawia, że człowiek

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 01-12-2022Image
Fot. Agnieszka SPIRYDOWICZ
Image
W Szczecinie Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny funkcjonuje w budynku G w szpitalu przy ul. Arkońskiej. Fot. Agnieszka SPIRYDOWICZ