02-12-2022 eKurier | Kurier Plus
Kariera, życie prywatne i kobiece sprawy

Kopciuszek w czasach TikToka

Kopciuszek w czasach TikToka
Fot. archiwum

Z Agatą BARYŁĄ, dziennikarką, medioznawczynią, wydawcą portalu Kobieca Sprawa oraz Świadoma Komunikacja, rozmawia Magdalena KLYTA

- Jakie są kobiety w pracy?

- Są doskonałymi specjalistkami, ale nie doceniają siebie. Wielokrotnie spotykałam się z oporem kobiet na wysokich stanowiskach, słyszałam: Wie pani, ja tu jestem dyrektorem regionu, ale są ode mnie ważniejsi, ich proszę pytać o sukcesy.

- W trakcie swojej drogi zawodowej miała pani okazję pracować z wieloma kobietami, a tworząc Kobiecą Sprawę, stawiała pani szczególnie na lokalną współpracę i wzajemne wspieranie się kobiet. Czy wtedy właśnie zauważyła pani, że mamy problem z promowaniem siebie?

- Te 5 lat z Kobiecą Sprawa dało mi bardzo dużo wiedzy dotyczącej tego, na jakim etapie jesteśmy. Zauważyłam ogromny opór, jeśli chodzi o promowanie siebie. Kobiety mają ogromną wiedzę i kompetencje, ale nadal są skromne i wolą się chować w drugim rzędzie. Z tego co widziałam, ale co też wynika z badań, ma to swoje podłoże w tym, że nie potrafimy być asertywne. Spotkałam się z oporem kobiet na wysokich stanowiskach, słyszałam, że wie pani, ja tu jestem dyrektorem regionu, ale są ode mnie ważniejsi, to są mężczyźni i proszę ich pytać o sukcesy. To dało mi do myślenia, dlatego zaczęłam działać ze świadomą komunikacja, bo zanim kobiety zaczną się promować, muszą wzmocnić nieco swoją asertywność, swoje kompetencje społeczne.

- Z tego co pani mówi, od razu nasuwa się na myśl tak zwany syndrom oszustki. Czy kobiety faktycznie go mają?

- Dokładnie tak. Mamy często „syndrom oszustki", czujemy się niedouczone, niewystarczające, wydaje nam się, że wszystko się nam „udaje", a to jest nasza ciężka praca, ale trudno nam to zauważyć. Często

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 02-12-2022