20-01-2023 eKurier | Kurier Plus
Ewa Sobiech – laureatka Bursztynowego Pierścienia

W Szczecinie czuję się spełniona pod każdym względem

W Szczecinie czuję się spełniona pod każdym względem
Ewa Sobiech Fot. Piotr NYKOWSKI

Z Ewą SOBIECH, aktorką Teatru Współczesnego w Szczecinie, laureatką nagrody Bursztynowy Pierścień dla najlepszej aktorki zachodniopomorskich teatrów sezonu artystycznego 2021/2022, przyznanej przez jury konkursu, rozmawia Elżbieta KUBERA

- W mijającym sezonie teatralnym było wiele znakomitych ról, ale jurorzy nie mieli wątpliwości, że zwycięstwo musi przypaść pani. Zwyciężyła pani bezapelacyjnie. Czym dla pani jest otrzymanie Bursztynowego Pierścienia?

- To na pewno przyjemność i radość w chwili otrzymania nagrody. Gratulacje od wielu osób i rozmowy są bardzo miłym momentem. To czas kiedy słyszy się na swój temat bardzo dużo miłych i fajnych rzeczy. Po czym dzień mija i ta nagroda się nie przekłada na coś większego.

- Dyrektor Teatru Współczesnego Mirosław Gawęda podczas uroczystości, odbierając w pani imieniu nagrodę, przyznał, że ma pani w ostatnim czasie wiele znakomitych ról, które będą zapamiętane na długo, również dyrektor artystyczny Jakub Skrzywanek, łącząc się online z Krakowa i podczas gali gratulował nagrody pani i Helenie Urbańskiej (za debiut), dodał, że Teatr Współczesny przez to, że podejmuje ważną problematykę znalazł się w dość trudnym położeniu. Od trzech dekad obserwujemy, że Teatr Współczesny mówi o sprawach ważnych i stał się przestrzenią dyskursu społecznego.

- Tak, Teatr Współczesny, od kiedy w nim jestem, zawsze stawiał i zadawał pytania na trudne tematy. Teraz kiedy jest Kuba Skrzywanek te tematy są wprost dotkliwe, ale podejmujemy je z marzeniem, że będą zaproszeniem do rozmowy.

- Nagrodę jury i statuetkę Bursztynowego Pierścienia otrzymała pani za rolę Pasionarii 1 w spektaklu „La Pasionaria", ale jurorzy docenili także pani znakomitą grę w całkowicie innym, także ze względu na nastrój, spektaklu „Edukacja seksualna". Który rodzaj sztuki

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 20-01-2023Image
Ewa Sobiech (w środku) w spektaklu „Edukacja seksualna” Fot. Piotr NYKOWSKI
Image
W roli Pasionarii 1 w spektaklu „La Pasionaria” Fot. Hubert GRYGIELEWICZ