30-12-2022 eKurier | Sport
PIŁKA NOŻNA Gwiazda mundialu grała w Pogoni Szczecin

Snajperzy, którzy zaskoczyli…

Snajperzy, którzy zaskoczyli…
Młode wilki z Portugalii… Fot. archiwum

Skuteczność Lionela Messiego czy Kyliana Mbappe na katarskim mundialu to żadne zaskoczenie. Takiego obrotu spraw spodziewali się nawet kanapowi sympatycy futbolu. Ale skuteczność Juliana Alvareza, Olivera Giroud czy Goncalo Ramosa to na pewno niemałe zaskoczenie. A dwaj pierwsi wciąż mogą wyśrubować swoje osiągnięcia. W historii mundiali również nie brakowało sensacyjnych supersnajperów, a tropy sięgają do… grodu Gryfa!

Najsłynniejsza statystyczna sensacja w historii mistrzostw świata zakończyła swoją piłkarską karierę w… Pogoni Szczecin. Rosjanin Oleg Salenko na mistrzostwach świata w 1994 roku zdobył pięć bramek w jednym spotkaniu przeciwko Kamerunowi, bijąc rekord Ernesta Wilimowskiego, który w 1938 roku zdobył (rzekomo, bo część źródeł ostatnią bramkę przypisuje innemu reprezentantowi Polski) cztery bramki w przegranym 5:6 meczu z Brazylią. Były portowiec jedną bramkę strzelił także w meczu ze Szwecją, ale to było jednak za mało na awans i tak piłkarz został jedynym królem strzelców w historii mundiali, którego drużyna odpadła w grupie.

Napastnik Salenko zagrał w Pogoni Sabriego Bekdasa w 2001 roku, lecz zaliczył tylko jeden oficjalny występ, wchodząc za Roberta Dymkowskiego w drugiej połowie meczu ze Stomilem Olsztyn. Opuścił wiele treningów, miał problemy z nadwagą i alkoholem. Pogoń to był jego ostatni klub. O problemach Salenki z alkoholem w czasie, gdy był zawodnikiem Pogoni, nie mówiło się wprost. Nawet po latach ówczesny trener portowców Mariusz Kuras mówił w wywiadzie w „Przeglądzie Sportowym" w zawoalowany sposób o

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 30-12-2022