30-12-2022 eKurier | Szczecin/Region
ZMPSiŚ inwestuje i pomaga

Rok 2022 w portach Szczecin i Świnoujście

Rok 2022 w portach Szczecin i Świnoujście
Fot. Elżbieta KUBOWSKA

Rok 2022 w zespole portów obfitował w wydarzenia zarówno związane z bieżącą działalnością przeładunkową, jak i inwestycyjną ofensywą Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka podpisała istotne porozumienia i umowy, zaznaczyła też swoją obecność na konferencjach ważnych dla branży morskiej i logistycznej. Ponadto brała udział w akcjach charytatywnych.

Styczeń

Finał parkingowego przedsięwzięcia przy terminalu promowym w Świnoujściu. Inwestycję zakończono 11 stycznia. Terminal zyskał nowy dodatkowy parking na 278 miejsc postojowych dla samochodów ciężarowych. Tym samym zakończyła się inwestycja Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Przedsięwzięcie warte ponad 30 mln złotych zrealizowała w formule projektuj i zbuduj firma PRO-TRA BUILDING z Wrocławia. Projekt dofinansowany ze środków UE z funduszy CEF „Łącząc Europę".

W Warszawie 17 stycznia odbyła się konferencja prasowa, na której podsumowano wyniki przeładunkowe w portach. Port Szczecin-Świnoujście zakończył rok 2021 wynikiem 33,2 mln ton, prawie identycznie jak w rekordowym 2018 roku.

W grudniu 2021 r. ZMPSiŚ podpisał z Korporacją Budowlaną Doraco umowę na wykonanie prac w ramach projektu „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu". Wykonawca wkroczył w styczniu na teren inwestycji.

Pracowano w rygorach pandemicznych.

Luty

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował, że jest już koncepcja falochronu osłonowego dla terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy falochron powinien być gotowy za pięć lat. Wedle założeń, trzy lata przewiduje się na projektowanie i uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Kolejne dwa lata zajmie wykonanie falochronu.

W połowie miesiąca (14 lutego) ruszyła nowa strona www spółki.

Początek wojny rosyjsko-ukraińskiej 24 lutego to nowa rzeczywistość mająca wpływ również na pracę portów.

Porty nadal pracowały w rygorach pandemicznych.

Marzec

W związku z wojną na Ukrainie duże medialne zamieszanie wywołują statki albo z towarem z Rosji, albo pod rosyjską banderą.

W ZMPSiŚ zorganizowano zbiórkę darów rzeczowych dla uchodźców z Ukrainy. Dodatkowo spółka zrezygnowała z pobierania opłat portowych od Ukraińców płynących promami do Skandynawii, ich samochodów oraz pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Pomoc w organizacji akcji Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach - Wielkanoc 2022.

Konferencja informacyjna dotycząca postępów w budowie statku pożarniczego „Strażak-28" odbyła się 28 marca.

Kwiecień

Rozpoczęły się prace nad 9. Międzynarodowym Kongresem

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 30-12-2022Image
Fot. ZMPSiŚ
Image
Fot. ZMPSiŚ
Image
Fot. ZMPSiŚ
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Fot. Twitter/Gaz-System
Image
Fot. ZMPSiŚ
Image
Fot. Ryszard PAKIESER
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Fot. ZMPSiŚ
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Fot. Dariusz GORAJSKI
Image
Fot. ZMPSiŚ
Image
Fot. ZMPSiŚ