04-01-2023 eKurier | Szczecin/Region
„Zamykamy nasz lokal”

Trudny czas dla gastronomii

Trudny czas dla gastronomii
Lokal „U Freuda” działał w szczecińskim „zagłębiu gastronomicznym”, jakim jest tzw. deptak Bogusława. Fot. Ryszard PAKIESER

Na popularnym portalu ogłoszeniowym z początkiem roku pojawiły się aż 42 ogłoszenia ze Szczecina dotyczące sprzedaży lub wynajmu lokali gastronomicznych. Tak dużej liczby ofert chyba jeszcze nie było.

Gwóźdź do trumny

Niektórzy szczecińscy gastronomicy zapowiadali już wcześniej, że z nastaniem nowego roku będą zmuszeni pozamykać swoje lokale. Gwoździem do trumny są, ogłoszone jeszcze w zeszłym roku, podwyżki cen energii. Na facebookowym profilu lokalu „U Freuda" można przeczytać zawiadomienie wzorcowe dla wielu innych lokali, które z dniem 1 stycznia br. postanowiły zaprzestać działalności: „Z przykrością informujemy, że z końcem roku zamykamy nasz lokal. Dziękujemy wszystkim klientom, pracownikom i kontrahentom. To był wspaniały czas. Sytuacja rynkowa jest tragiczna, więc wycofujemy się póki można. Ceny energii, inflacja, ceny produktów i ogólnie koszty życia dobijają wielu przedsiębiorców oraz ich klientów. «Zostań w domu» będzie miało wkrótce inne znaczenie".

Na deptaku

Niezorientowanym należy się wyjaśnienie. Lokal „U Freuda" działał w szczecińskim

...

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 04-01-2023